Otkriveno je kako regulatorne T stanice stupaju u interakciju sa stanicama kože. Čine to pomoću glukokortikoidnih hormona za stvaranje novih folikula dlake i poticanje rasta dlake.
Nalazi bi mogli imati pozitivne implikacije za razvoj novih terapija za liječenje alopecije i drugih poremećaja gubitka kose. Otkriće dolazi od znanstvenika s Instituta Jonas Salk i suradnika sa šangajskih sveučilišta. Salkovi znanstvenici otkrili su neočekivanu molekularnu metu uobičajenog tretmana za alopeciju.
To je stanje u kojem imunološki sustav osobe napada vlastite folikule dlake, uzrokujući gubitak kose.
Regeneracija kose
Nalazi, objavljeni u časopisu Nature Immunology, opisuju kako imunološke stanice koje se nazivaju regulatorne T stanice stupaju u interakciju sa stanicama kože. Pritom koriste hormon kao glasnika za stvaranje novih folikula dlake i rast kose.
U najvećem broju studija, regulatorne T stanice su proučavane jer smanjuju pretjerane imunološke reakcije kod autoimunih bolesti. Izjavio je to jedan od autora Ye Zheng, izvanredni profesor u Salkovom NOMIS centru za imunobiologiju i mikrobnu patogenezu.
Sada je identificiran pojačan hormonalni signal i smanjeni faktor rasta. Oni potiču rast i regeneraciju kose potpuno odvojeno od potiskivanja imunološkog odgovora.
Tražili autoimune reakcije, otkriće je slučajno
Znanstvenici nisu započeli s proučavanjem gubitka kose. Zanimalo ih je istraživanje uloge regulatornih T stanica i glukokortikoidnih hormona u autoimunim bolestima. Glukokortikoidni hormoni su steroidni hormoni izvedeni iz kolesterola koje proizvodi nadbubrežna žlijezda i druga tkiva.Prvo su istraživali kako ove imunološke komponente funkcioniraju kod multiple skleroze, Crohnove bolesti i astme.
Otkrili su da glukokortikoidi i T-stanice ne funkcioniraju zajedno kako bi igrali značajnu ulogu u bilo kojem od ovih stanja. Stoga su mislili da će imati više sreće tražeći okruženja u kojima regulatorne T stanice izražavaju osobito visoke razine glukokortikoidnih receptora. Riječ je o receptorima koji reagiraju na glukokortikoidne hormone, kao što je tkivo kože.
T stanice i glukokortiokoidi
Znanstvenici su izazvali gubitak kose kod zdravih eksperimentalnih životinja i onih koji nemaju glukokortikoidne receptore u svojim T stanicama.
Nakon dva tjedna, uočili su primjetnu razliku. Zdravim je životinjama ponovo narasla dlaka. Životinjama bez glukokortikoidnih receptora jedva, kaže prvi autor Zhi Liu.
Bilo je vrlo upečatljivo i pokazalo je pravi smjer za napredovanje.
Nalazi sugeriraju da se mora dogoditi neka vrsta komunikacije između regulatornih T stanica i matičnih stanica folikula dlake kako bi se omogućila regeneracija kose.
Koristeći niz tehnika za praćenje višestanične komunikacije, znanstvenici su potom istražili kako se regulatorne T-stanice i glukokortikoidni receptori ponašaju u uzorcima kožnog tkiva.
Otkrili su da glukokortikoidi daju upute regulatornim T stanicama da aktiviraju matične stanice folikula dlake, što dovodi do rasta kose. Ta aktivnost ovisi o mehanizmu kojim glukokortikoidni receptori induciraju proizvodnju posebnog proteina TGF-beta3. On se nalazi unutar regulatornih T stanica.
Traže se i nove primjene
Međutim, promatrane T stanice obično ne proizvode TGF-beta3. Kad su znanstvenici skenirali baze podataka, otkrili su da se isti taj fenomen događa u ozlijeđenom mišićnom i srčanom tkivu.
Studija je otkrila da regulatorne T-stanice i glukokortikoidni hormoni nisu samo imunosupresivi. Oni naime, imaju i regenerativnu funkciju. Otkriće se biti ispitano i na drugim modelima bolesti.