Portal ZdravljeAktualnoPromocija udžbenika Hitna stanja u pedijatriji

Promocija udžbenika Hitna stanja u pedijatriji

U KBC-u Split održana je promocija sveučilišnog udžbenika Hitna stanja u pedijatriji. Udžbenik su promovirali njegov glavni urednik, dr. Julije Meštrović, predsjednica Hrvatskog pedijatrijskog društva, dr. Aida Mujkić, predsjednik Sekcije za pedijatrijsku intenzivnu i hitnu medicinu, dr. Milivoj Novak i direktorica i glavna urednica Medicinske naklade
prof. Anđa Raič.

Hitna stanja u pedijatriji sveučilišni je udžbenik splitskog, zagrebačkog, riječkog i osječkog sveučilišta. To je drugo prošireno i izmijenjeno izdanje nakon što je prvo dva puta tiskano i rasprodano. Udžbenik sadrži 75 poglavlja, a pisalo ih je 80 autora iz Hrvatske, Slovenije i Bosne i Hercegovine.

Sadržaj udžbenika je osuvremenjen prema međunarodnim smjernicama o liječenju životno ugroženog djeteta koje se redovito dopunjuju svakih pet godina. Poglavlja obuhvaćaju sva stanja, kliničke znakove i bolesti važne za prepoznavanje i liječenje djeteta sa zatajenjem životnih funkcija odnosno djeteta kojem može biti ugrožen život. Udžbenik ne služi samo liječnicima nego i ostalim zdravstvenim radnicima u svim okolnostima. Osobito je koristan mladim liječnicima jer ih priprema za izazovne okolnosti u kojima se mora brzo i točno odlučivati, poručuju iz splitske bolnice.

APLS tečaj

Udžbenik je prihvaćen kao obvezno štivo u nastavi, a koristi se na medicinskim fakultetima i zdravstvenim studijima. Autori su članovi tima stručnjaka koji sudjeluju u organiziranju međunarodnog tečaja ADVANCED PAEDIATRIC LIFE SUPPORT (APLS). To je najopsežniji tečaj za edukaciju zdravstvenog osoblja o oživljavanju i hitnim stanjima u djece. Dr. Julije Meštrović voditelj je tečaja APLS za Hrvatsku. Zavod za intenzivno liječenje djece KBC-a Split je nacionalni organizator tečaja.

Nakon stanke zbog pandemije u Splitu se od 23. do 25.10. održava 21. tečaj za liječnike iz cijele Hrvatske. Iako je opći pristup u odraslih i djece isti, postoje značajne razlike u liječenju i postupcima u djece s akutnim bolestima koje ugrožavaju život. Tečaj APLS traje tri dana. Osim uvodnih predavanja većinom se sastoji od uvježbavanja vještina i postupaka. Vježba i provjera kvalitete provedbe praktičnih postupaka polaznika najvrjedniji su dio programa.

Instruktori tečaja pohađali su međunarodnu edukaciju i posjeduju veliko kliničko iskustvo.  Polaznici su liječnici opće medicine, specijalisti i specijalizanti pedijatrije, anesteziologije, hitne medicine, dječje kirurgije i obiteljske medicine iz cijele u Hrvatske i inozemstva. Zanimanje za tečaj je veliko i već se planira organizirati još jedan do kraja godine.

Više iz rubrike:
Povezani članci
Prva godišnjica

U splitskoj bolnici obavljeno 16 transplantacija bubrega

Regenerativna medicina

Koštana srž pacijenta aplicirana u čeljusni zglob

Smještaj za onkološke pacijente

Grad Split prepoznao vrijednu inicijativu Udruge Caspera

Iskorak KBC Split

Proširenje ždrijela umjesto kirurgijom izliječili endoskopskim zahvatom

Tražite više o zdravlju? Pretražite Portal Zdravlje
Najnovije s našeg portala
SAGAS

Hrvatski kolagen proizvodi - za mlađi, zdraviji izgled i mršavljenje

Osnovano Društvo

Balkanska nefropatija - bolest bubrega u brodsko posavskom kraju

Prof. Barić o fenilketonuriji

Život s bolešću kod koje se broji svaki zalogaj

Odluka ministra Ružića

Osobne asistente zapošljavat će država, kreće i natječaj

Portal Zdravlje donosi
Odabrali čitatelji
Uspješan model u KBC Rijeka

Onkološki koordinator - oboljeli od raka ne trebaju brinuti o uputnicama, naručivanju

Drugi uzrok smrtnosti

Moždani udar ubije dvostruko više žena nego rak dojke, prim. Palić Kramarić

Razgovor s dr. Skoko

Miastenija gravis - mučna bolest čije liječenje donosi nove patnje

Koliko soli konzumiramo, a koliko je preporučeno

Upoznajmo sol pobliže

Kontakt / Predloži temu
Zdravstvena pismenost

Prof. Tičinović Kurir: Povišeni šećer uzrokuje sljepoću

Ojdana Koharević
Sekcija mladih endokrinologa

Akutna bolest i kronični lijekovi – što sad? Savjeti endokrinologa

Jasminka Karačić

Dr. sc. Nina Bašić Marković o ljubavi, seksualnosti i afrodizijacima

Nađa Berbić

Zašto dolazi do urinarnih infekcija i čemu služi D-manoza

Ines Jurak, mag.pharm.