Udruga za promicanje mentalnog zdravlja Feniks Split pokrenula je humanitarnu akciju Sitnice dostojanstvo znače kako bi se osobama na višednevnom psihijatrijskom liječenju osigurale osnovne higijenske potrepštine i osobne stvari važne pri liječenju i oporavku.
Humanitarna akcija traje do 20. travnja. Namjera je prikupiti 20 tisuća eura kojima će se osigurati 540 kompleta podrške do kraja godine za sve hospitalizirane osobe na psihijatrijskim odjelima KBC-a Split koji je i partner akcije.
Humanitarnu akciju smo pokrenuli krajem ožujka. Do sada smo prikupili oko četvrtinu potrebnih sredstava zahvaljujući nizu pojedinaca i organizacija. Galeb, Ljekarna SDŽ, Nadalina, Hedona, Silvan, TOZ Penkala, Lumer. Danas krećemo s javnom kampanjom kako bi se još više građana i organizacija uključilo novčanom ili donacijom u naravi, izjavila je na predstavljanju akcije Marina Vidović, predsjednica udruge.
Platnena vrećica s potrepštinama
Komplet podrške čini platnena vrećica u kojoj su vlažne maramice, čokolada, plastična šalica s ručkom, bluetooth slušalice, krema, čarape, donje rublje, četkica i pasta za zube, šampon i gel za tuširanje, dezodorans, bojice i bojanka za odrasle te pismo podrške i letak s informacijama o besplatnoj podršci u zajednici. Pojedinci mogu donirati novčano, skeniranjem QR koda preko Keks paya ili općom uplatnicom. Organizacije mogu donirati i novčano i konkretne sitnice.
Na ovu akciju sam se odlučila jer sam kao osoba s bipolarnim poremećajem i sama bila hospitalizirana. Dobro znam da osobe na psihijatrijskim odjelima najčešće nemaju ni osnovne potrepštine poput četkice za zube, donjeg veša ili gela za tuširanje, kaže Vidović. I dodaje da ih bližnji rijetko posjećuju, da se osjećaju odbačeno i poniženo. Ovom akcijom najviše žele pokazati da nisu sami i pomoći im da očuvaju dostojanstvo i olakšaju oporavak.
Utjecaj pandemije
Mentalno zdravlje prepoznato je kao globalni zdravstveni prioritet, posebice nakon COVID-19 pandemije, koja je imala dodatni negativni utjecaj na psihičko zdravlje. Prema podacima HZJZ-a, u 2020. godini u Hrvatskoj su hospitalizacije zbog mentalnih poremećaja bile vodeća skupina u ukupnom broju dana bolničkog liječenja s udjelom od čak 17,2 posto. Splitsko-dalmatinska županija je po broju hospitaliziranih osoba zbog problema mentalnog zdravlja na petom mjestu.
Tomislav Franić, izv.prof.prim.dr.sc.dr.med., s Klinike za psihijatriju KBC- a Split je rekao da je ugodno iznenađen interesom medija jer se o toj temi jako malo govori.
Dvadesetak godina koliko se bavim psihijatrijom, nažalost, mogu potvrditi da stigma i dalje postoji. Nije nestala. No činjenica da smo tu, da radimo, da govorimo i da se ovakva akcija pojavila govori da se stanje poboljšava. Očito je postoje udruge koje bude svjesnost i razmišljaju što poduzeti u olakšavanju stanja pacijenata. Ova akcija je velika sitnica koja može pomoći onima koji su nepravedno marginalizirani i koji zbog svoje psihičke bolesti lakše obolijevaju i od drugih bolesti. A odnos društva najbolje pokazuje situacija kad se dogodio COVID da su psihijatrijski odjeli po cijeloj Hrvatskoj prvi zatvarani.
Često zanemareni
Iris Marin Prižmić, magistra sestrinstva i glavna sestra odjela za integrativnu psihijatriju pri KBC Split kazala je kako se divi Marini, njenoj snazi i entuzijazmu.
Mentalno zdravlje je zanemareno i ono što nas pacijenti pitaju na odjelu bude tužno. Ja doista mislim da je snaga u svima nama i da moramo podržati sve ovo. Naši pacijenti su često zanemareni ne samo od svojih obitelji nego i cijelog društva, zaključila je.
U kampanju su se i video porukama uključili brojni stručnjaci i poznate osobe. Na predstavljanju akcije podršku je dala i Dina Levačić – daljinska plivačica i volonterka ove udruge.
Meni je izrazito drago što danas mogu podržati ovu akciju i da se priča o mentalnom zdravlju što više. Trebamo biti svjesni da nije to nešto što se događa nekome daleko. Pozivam sve da podrže ovu akciju. Svakome se može dogoditi da završi na nekom od kreveta bolnica pa da mu ove sitnice puno znače, istaknula je Levačić.