fbpx
back to top
NaslovnaAktualnoENEA - originalni program rehabilitacije oboljelih od raka dojke
KBC Rijeka

ENEA – originalni program rehabilitacije oboljelih od raka dojke

Njihova dnevna bolnica radi do 21 sat, zračenje se također provodi do 21 sat, od ovog mjeseca uveli su i poslijepodnevnu ambulantu za žene oboljele od raka dojke, do kraja travnja slijedi centralizirana priprema parenteralnih pripravaka, a do ljeta će u funkciji biti još dva nova linearna akceleratora. Nabrojano i navedeno ne predstavlja sve iskorake riječkog KBC-a i njegove Klinike za tumore, a danas smo svjedočili predstavljanju novog programa. Riječ je o ENEA – programu rane i integrativne rehabilitacije pacijentica s rakom dojke. Sam naziv daje jaku simboliku (Eneus – otpornost i hrabrost, Oeneus – prvi zapis Rječine) ali pokazuje i, da tako kažemo, karakter ovog programa koji je u RH jedino dostupan u ovoj bolnici i Klinici. Što riječka ENEA donosi ženama oboljelima od raka dojke ? Sustavnu i multidisciplinarnu brigu o zdravlju, uz jasno liječenje bolesti.

Objedinjeni program

– Prema uzoru na vodeće svjetske klinike pokrećemo objedinjeni program rehabilitacije. To nije samo oporavak nego i potpora prema boljem i normalnom životu. Želim da ovaj program bude prepoznat i da ga naše korisnice koriste što duže i više te nam se vrate kao volonteri, snaga i pomoć u podršci budućim bolesnicima – naveo je prof. dr. sc. Alen Ružić, ravnatelj riječke bolnice.
U ENEA program uključeno je više od 30 djelatnika KBC-a Rijeka, udruga Srce za nju, trener Mario Mlinarić te Ana Ugarković koja će sudjelovati u radionicama prehrane. Program će obuhvatiti sve pacijentice s ranim rakom dojke koje započinju bilo koji oblik liječenja u ovoj Klinici. Oboljele žene bit će upućene u onkološko savjetovalište za karcinom dojke gdje će sve detalje programa dobiti od tima stručnjaka. Govorimo o definiranju potreba za fizikalnu terapiju i potom provođenje potrebnih terapija, omogućenu prilagođenu tjelovježbu, savjete, ali i radionice o prehrani. Cjelokupno, da se tako izrazimo, stručno praćenje za svakodnevnicu. Program je to koji će dokinuti potrebu i nuždu za informiranjem, a često i snalaženjem kamo kad dođe limfedem, što jesti uoči, a što nakon kemoterapije itd. Voditeljica programa je dr. Iva Skočilić, a evaluacija programa provodit će se svaka tri mjeseca.

Model usmjeren na potrebe bolesnika

– Ono što nas posebno zabrinjava jest porast incidencije među ženama u dobi između 30 i 50 godina. Kao što je profesor rekao, danas je onkološka bolest sve više kronična bolest i nužan je multidisciplinarni pristup.
Uveli smo niz multidisciplinarnih ambulanti gdje naši specijalisti dolaze na Kliniku vodeći se upravo mišlju da specijalisti dolaze pacijentima, a ne pacijenti specijalistima, poručila je prof. dr. sc. Ivana Mikolašević, predstojnica Klinike za tumore.

Na predstavljanju programa i liječnici i volonteri predstavili su temeljito svaki njegov segment. Kako je, uz ostalo, navela dr. Skočilić, program pokazuje prijelaz s modela usmjerenog na bolest prema modelu usmjerenom na bolesnika i njegove potrebe.

U narednim tekstovima donijet ćemo i detalje svakog dijela programa, a u najavi je i posebno izdanje sa svim vrijednim savjetima i preporukama struke po ovoj temi.

Podijelite članak:

Najnovije

Više iz rubrike

Izabrali čitatelji

Naše rubrike