Prema najnovijim podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, u Osječko-baranjskoj županiji je 65 zaraženih koronavirusom. Iako situacija nije dramatična kao ranije, broj oboljelih raste. Osobno sam, kao i moj suprug te moja kći, ušla u statistiku oboljelih. Upravo smo izašli iz nepropisane, ali preporučene petodnevne karantene.
Liječenje i Paxlovid
Testirala sam se sasvim slučajno kad sam liječniku zbog dugotrajnog kašlja odvezla supruga, a radi malaksalosti i glavobolje kći. Brzim testom utvrđeno je kako kći nije pozitivna, suprug, ali i ja kojoj nije u tom trenutku bilo ništa, postali smo dio statistike. Zbog njegovih akutnih bolesti, ali i hydrocephalusa koji sam operirala u više navrata upućeni smo na Kliniku za infektivne bolesti KBC-a Osijek gdje smo prošli RTG srca i pluća i nalaz krvi. Potom smo upućeni na kućno liječenje i prepisan nam je Paxlovid. Lijek koji se koristi za liječenje blagog do umjerenog covida kod odraslih i djece u riziku od napredovanja u teški oblik. Šest kapsula dnevno tijekom pet dana.
Već nakon uzimanja prve ture ušli smo i u statistiku šest posto pacijenata koji su osjetili disgeuziju, nuspojavu metalnog i gorkog okusa u ustima. Terapiju smo na Badnjak uspješno završili.
Prisjetivši se nuspojava koronavirusa prije tri godine, mogu se smatrati sretnicom jer mi je najnovija podvarijanta omikrona donijela tek bol u mišićima i „teške“ oči, uz maksimalnu temperaturu od 37,5. U obitelji smo se ponašali kao prilikom prehlade te konzumirali puno tekućine. Osim opisanog gorkoga okusa u ustima, njuh nismo izgubili. Želju za hranom jesmo, a našalit ću se i reći da ipak nismo gubili kilograme.
Nema karantene
Kako je i preporučeno na stranicama HZJZ-a, držali smo se boravka u zatvorenom prostoru. Valja još jednom ponoviti da karantene nema, posebice ne one 14-dnevne. Svakome je na savjesti hoće li se uputiti u prodavaonicu, u društvo. Srećom, prije testiranja, uspjeli smo pribaviti sve potrebno za nekoliko obroka unaprijed. Našli su se tu i dragi prijatelji koji su nam ponudili nabavku pa i kuhanje ručka. Dakako, bez ulaska u stan.
Ono što nas je utješilo, a ovim člankom nastojim prenijeti, jest da, prema riječima epidemiologa Bernarda Kaića, covid je sad dio nas. Tog virusa nećemo se riješiti. Stoga i HZJZ objašnjava da je praćenje oboljelih od covida integrirano u standardne protokole nadzora zaraznih bolesti. Naravno, ne treba zanemariti da su u tjedan dana sredinom prosinca u Hrvatskoj zabilježena 42 smrtna slučaja od covida.
Stoga, za kraj, smatram da je zapravo dobro što smo, a da nismo ni sumnjali u rezultate, dospjeli liječniku, testirali se i odbolovali i ovu podvarijantu omikrona. Vjerujem kako smo sad zaštićeni barem na neko vrijeme i možemo ozdravljeni u 2024..