Europski kongres o debljini, netom održan u Malagi, okupio je stručnjake različitih područja, uključujući medicinu, nutricionizam, psihologiju i javno zdravstvo, kako bi razmijenili najnovija istraživanja i pristupe u borbi protiv debljine. Kongres je pokrio širok spektar tema, uključujući najnovije metode liječenja debljine. Također, diskutirano je o važnosti multidisciplinarnog pristupa uključujući suradnju između liječnika, nutricionista i terapeuta u pružanju podrške pacijentima.
Jedan od fokusa kongresa bio je i razvoj novih strategija za prevenciju debljine, kao i razumijevanje uloge okruženja i socioekonomskih faktora. Sudionici su mogli sudjelovati u radionicama, predavanjima, panelima te razmjeni iskustava s kolegama iz cijelog svijeta. Teme su bile raznolike, od lifestyle intervencija, algoritma liječenja debljine, njezina utjecaja na mentalno zdravlje itd.
Više od 200 komplikacija
Debljina je veliki globalni problem s više od 200 komplikacija, među kojima su najčešće kardiovaskularne komplikacije. Diskutiralo se o novim perspektivama u zbrinjavanju tih komplikacija jer porastom BMI-a raste i smrtnost koja je često upravo kardiovaskularne etilogije.
U sponzoriranim sesijama izdvajale su se nove skupine lijekova GLP 1RA (semaglutid 2,4mg) i GLP/GIP agonist ( tirzepatid).
Imali smo priliku čuti rezultate SURMOUNT programa kroz koji je ispitan tirzepatid gdje pokazuje jako dobre rezultate u smanjenju tjelesne mase pacijenata. Predstavili su dvije nove studije SURMOUNT 5 gdje su pokazali superiornost u spuštanje tjelesne mase u odnosu na semaglutid 2,4mg i SURMOUNT OSA s odličnim rezultatima kod pacijenata s apnejom u snu.
Nova perspektiva liječenja
Za semaglutid 2,4 mg smo imali priliku čuti iznimno dobre rezultate SELECT studije. Kod pacijenata s debljinom i kardiovaskularnom bolesti semaglutid 2,4 mg je doveo do 20 posto redukcije velikih kardiovaskularnih događaja. S obzirom na veliku učestalost kardiovaskularnih komplikacija pretilih pacijenata ovi nam rezultati daju novu perspektivu liječenju debljine. Europsko kardiološko društvo je zbog tih rezultata jedino semaglutidu 2,4 mg dalo preporuku za liječenje prekomjereno teških i pretilih pacijenata da bi smanjili kardiovaskularnu smrtnost, infarkt miokarda i moždani udar.
Također, predstavljene su molekule koje su još u kliničkim ispitivanjima, a koje nam daju nadu da ćemo u budućnosti imati sve više opcija pomoći pacijentima.
Glavna misao i poruka jest da je debljina globalni zdravstveni problem s velikim brojem komplikacija. Važno ju je pravovremeno dijagnosticirati i liječiti, uz promjenu životnih navika, da bi dugoročno održali adekvatnu tjelesnu masu, smanjili komplikacije i produžili život.