S tim se slaže i akademik Davor Miličić, predsjednik Hrvatskog kardiološkog društva koji stiče kako su potrebe, posebno tijekom ljetnih mjeseci ogromne.
– Znamo da su kardiovaskularne bolesti vodeći uzrok smrtnosti u svijetu, pa ne čudi kako tijekom turističke sezone gosti obolijevaju od infarkta miokarda, ali i od različitih drugih akutnih kardioloških problema, uz kronične kardiološke probleme koji trebaju skrb. Sve to mora zbrinuti kardiologija Opće bolnice u Dubrovniku. Stoga nastojimo pomagati i kadrovski i organizacijski koliko god možemo, ali čini mi se da je dubrovačka kardiologija stasala do toga da samostalno odgovara tim velikim izazovima, ističe akademik Miličić.
Interventna kardiologija počela se u Dubrovniku razvijati prije 15 godina.
– Najveći problemi su kadrovske prirode, pa još uvijek na dubrovački kardiološki odjel dolaze liječnici iz drugih centara u ispomoć, ali je cilj stabilizacija i okretanje prije svega domaćim liječnicima. Trenutačno imamo dva specijalizanta, dobit ćemo i trećega, a imamo i jednog mladog specijalista. Veliki zalog su nam ti mladi ljudi koji su budućnost dubrovačke kardiologije – ističe dr. Ferri Certić koji je zadovoljan ulaganjima u taj odjel.
– Kardiološki odjel jedan je od krucijalnih u pružanju zdravstvene zaštite s obzirom na raširenu kardiovaskularnu patologiju. Opća bolnica Dubrovnik je u protekle dvije godine uložila gotovo 10 milijuna kuna u nabavu nove opreme. U tijeku je instalacija suvremenog uređaja za koronarografiju, a nabavljen je i suvremeni uređaj za ultrazvučnu dijagnostiku, kao i sustav za nadzor vitalnih parametara kardioloških pacijenata, naglašava izv. prof. dr. sc. Marijo Bekić, ravnatelj dubrovačke bolnice.
U dubrovačkoj Općoj bolnici odnedavno je stavljen u funkciju i ECMO aparat za vantjelesnu cirkulaciju, kupljen 2013. godine za što su dubrovački kardiolozi na obuku išli u Zagreb u čemu im je posebno pomogao predstojnik Klinike za kardijalnu kirurgiju KBC-a Zagreb prof. dr. sc. Bojan Biočina. ECMO aparat namijenjen je mahom mlađim bolesnicima s arterijskim problemima.














