Prvo dijete začeto izvantjelesnom oplodnjom u Hrvatskoj rođeno je prije 40 godina. Hrvatska je tada bila sedma zemlja u svijetu koja je uvela ovaj postupak. Kroz taj period u Hrvatskoj je rođeno više od 40 tisuća djece uz neki od postupaka medicinski pomognute oplodnje.
Podatak za 2019. godinu govori o 1783 djece rođene zahvaljujući medicinski pomognutoj oplodnji, objavili su s 14. kongresa o ginekološkoj endokrinologiji, humanoj reprodukciji i menopauzi. Ta brojka u odnosu na 2011. godinu čini porast od 83 posto.
Postoji visoka i rastuća učestalost neplodnosti u svim razvijenim zemljama što postaje ozbiljan problem. Temeljni razlozi leže i u činjenici da žene sve više odgađaju rađanje na dob iznad 35 godina kada opada broj i kvaliteta jajnih stanica i smanjuje se reproduktivna sposobnost. Jednako tako, razlozi leži i u činjenici da zbog različitih kemijskih i okolišnih onečišćenja poput alkohola, pušenja, droga te sve većeg porasta debljine dolazi do smanjenja kvalitete spolnih stanica, posebice spermija i sve većeg porasta muške neplodnosti koja danas čini preko 50 posto neplodnosti kod parova, pojasnio je prof. dr. sc. Velimir Šimunić.
U priopćenju s navedenog događaja stoji i kako svaki šesti par u Hrvatskoj ima problem s neplodnošću. Djeca rođena medicinski pomognutom oplodnjom čine pet posto od ukupno rođene djece.
– Praktički nema razreda u kojem barem jedno dijete nije rođeno uz pomoć medicine – poručili su.