Human papilloma virus (HPV) je izuzetno raširen virus koji se prenosi uglavnom spolnim putem, a povezuje se s nizom ozbiljnih bolesti, uključujući više vrsta raka. Iako se najčešće povezuje s rakom vrata maternice, HPV može uzrokovati i druge maligne bolesti koje se često zanemaruju. O uzrocima i prevenciji, ali i o stigmi bolesti povezanih s HPV-om porazgovarali smo s doc. dr. sc. Ilijanom Tomašem, dr. med., predstojnikom Klinike za onkologiju KBC Osijek.
Koje bolesti uzrokuje HPV osim raka vrata maternice?
Osim raka vrata maternice, HPV može uzrokovati i rak anusa, rak penisa, rak vulve i vagine, rak orofarinksa, a koji uključuje stražnji dio grla, baze jezika i krajnike.
Zašto se o drugim bolestima uzrokovanima HPV-om rijetko govori?
Može se reći da ima više razloga. Jedan od njih je sigurno nedovoljna edukacija jer javni zdravstveni sustavi često se fokusiraju na žene i rak vrata maternice. Postoji stigma jer bolesti koje se prenose spolnim putem i zahvaćaju organe spolnog sustava još uvijek su tabu tema. Također, postoji pogrešna percepcija da pogađa samo žene. Iako muškarci također mogu razviti ozbiljne bolesti zbog HPV-a, manje se o tome govori. Za razliku od papa testa za žene, muškarci nemaju rutinski test za rano otkrivanje HPV povezanih karcinoma.
Kako se, osim cijepljenjem, mogu spriječiti HPV infekcije?
Redoviti ginekološki pregledi i papa testovi, odnosno rano otkrivanje promjena stanica vrata maternice. Izbjegavanjem pušenja cigareta, budući da ono povećava rizik od progresije HPV infekcije u rak, te jačanjem imuniteta, jer tako možemo pomoći tijelu da eliminira virus.
Kakva je učinkovitost cijepljenja?
Cjepiva štite od devet najčešćih visokorizičnih i niskorizičnih sojeva HPV-a. Cijepljenje je najdjelotvornije u ranijoj životnoj dobi, ali koristi postoje i kod starijih.
Koliki je postotak izlječenja i kakve su prognoze?
Prognoze ovise o vrsti raka, stadiju pri dijagnosticiranju i općem zdravstvenom stanju pacijenta. Petogodišnje preživljenje, ovisno o stadiju za rak vrata maternice, i to ako se otkrije rano, je 66 do 92 posto. Rano otkrivanje raka penisa omogućuje petogodišnje preživljenje u 65 do 85 posto slučajeva, a manje od 50 posto pri uznapredovalom stadiju. Kod raka anusa preživljenje u trajanju od pet godina je 70 do 80 posto, dok je kod raka orofarinksa petogodišnje preživljenje 60 do 90 posto. Naposljetku, petogodišnje preživljenje kod raka vulve odnosno vagine je 50 do 70 posto.
Što je s tumorima grla?
HPV-pozitivni tumori grla imaju značajno bolju prognozu nego oni uzrokovani alkoholom i pušenjem.
Tko najčešće obolijeva?
Žene najčešće obolijevaju od raka vrata maternice, dok od raka orofarinksa i penisa najčešće obolijevaju muškarci u dobi od 40 do 60 godina. U riziku od oboljenja su i osobe s oslabljenim imunitetom, primjerice HIV pozitivne osobe. Obolijevaju i pušači kao i necijepljene osobe.
Koja je najbolja zaštita uz cijepljenje?
Edukacija o HPV-u i spolnom zdravlju, rani pregledi i testiranja poput papa testa i HPV tipizacija dobra su zaštita. Također je tu i promicanje cijepljenja kod oba spola, kao i stvaranje sigurnog i neosuđujućeg prostora za razgovor o spolnom zdravlju.