Specijalistica medicinskog prava dr. Natalia Bralić odgovara na pitanja o pritužbama pacijenata. Pritužba je jedno od prava pacijenata utemeljeno na nizu zakona koja reguliraju to područje.
U kojim slučajevima pacijent ima pravo na pritužbu i na koga?
Ovisi o tome na što se pritužba odnosi. Pacijent ostvaruje svoja prava koja proizlaze iz različitih zakona. To je Zakon o zdravstvenoj zaštiti, Zakon o obveznom zdravstvenom osiguranju, Zakon o zaštiti prava pacijenata i mnogi drugi. Svaki Zakon propisuje i način ostvarivanja prava, a ako govorimo o Zakonu o zaštiti prava pacijenata onda to pacijent ostvaruje tako što u pisanom obliku ispuni obrazac koji se nalazi na web stranici svake zdravstvene ustanove.
U kojem je obliku i kome ga podnosi?
Podnosi se usmeno ili u pisanom obliku zdravstvenoj ustanovi.
Koji je zakonski rok da dobije odgovor institucije o onome što je napravljeno po tom pitanju?
Zakon predviđa rok od osam dana.
Može li u slučaju teškog oboljenja, kada pacijent nije to u stanju, pritužbu podnijeti netko drugi?
Može, to bi bili članovi obitelji, zakonski zastupnici te skrbnici.
Komu se još osim pacijentu podnosi pisano izvješće o poduzetim mjerama?
Podnosi se samo pacijentu, ali se na traženje može dostaviti i Ministarstvu zdravstva, Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje ili pak sudu.
Što kada je povreda prava pacijenta počinjena kao kazneno djelo, tko u tom slučaju podnosi kaznenu prijavu?
Kaznenu prijavu može podnijeti svaka osoba jer je u interesu države otkriti počinitelja kaznenog djela. Zato bih rekla da prijavu može podnijeti svaka pravna ili fizička osoba koja ima određena saznanja o počinjenju kaznenog djela.