fbpx
back to top
NaslovnaZdravstvena pismenostSpecijal Sol i ŠećerSmanjite sol zbog bubrega, tlaka, otečenosti i arterija

Smanjite sol zbog bubrega, tlaka, otečenosti i arterija

Sol u prehrani može se smanjiti uz tri jednostavna koraka, a manjom konzumacijom postižemo važne učinke na naše zdravlje. Donosimo i primjer jelovnika s udjelom soli do 5 grama, što je preporučena maksimalna dnevna doza.


Smanjenje soli može dovesti do nekoliko promjena u našem tijelu, a učinak smanjenja unosa soli ovisi o individualnom zdravstvenom stanju i prehrambenim navikama.

Što se događa u našem tijelu kada smanjimo unos soli u prehrani?

1 Snižava se krvni tlak

Niži unos soli povezuje se sa sniženjem krvnog tlaka što je posebno korisno za osobe koje boluju od hipertenzije.

Specijal rubrike Zdravstvena pismenost o soli i šećeru; smanjivanjem soli u prehrani snižava se i krvni tlak

2 Smanjuje se rizik od nakupljanja tekućine

Prekomjeran unos soli može uzrokovati nakupljanje tekućine u tijelu i otečenost u nogama i rukama. Smanjenje unosa soli može ublažiti zadržavanje tekućine.

Specijal rubrike Zdravstvena pismenost o soli i šećeru; smanjivanje soli u prehrani smanjuje rizik od nakupljanja tekućine u tijelu

3 Bubrezi su zadovoljniji

Bubrezi igraju ključnu ulogu u regulaciji razine natrija i vode u organizmu. Naše tijelo svakodnevno izbacuje višak vode iz tijela i to čini na način da filtrira krv kroz bubrege. Prehrana s visokim udjelom soli remeti ravnotežu natrija u organizmu zbog čega bubrezi izbacuju manju količinu vode što uzrokuje povišenje krvnog tlaka.

Specijal rubrike Zdravstvena pismenost o soli i šećeru; smanjivanjem soli u prehrani utječemo na bolju funkciju bubrega

Osim što je čimbenik rizika za bolesti srca, visoki krvni tlak je jedan od vodećih čimbenika rizika za razvoj bolesti bubrega. Istraživanja također povezuju visok unos soli s opadanjem funkcije bubrega neovisno o krvnom tlaku.

4 Krvne žile postaju fleksibilnije

Pretjerana konzumacija soli može pridonijeti krutosti arterija, a smanjenje unosa soli može pomoći u održavanju zdravlja arterija.

Specijal rubrike Zdravstvena pismenost o soli i šećeru; smanjivanjem soli u prehrani arterije postaju manje krute

5 Smanjuje se rizik od bolesti

Visok unos soli podiže rizik od povišenog krvnog tlaka, bolesti srca i krvnih žila i bolesti bubrega.

Važno je napomenuti da je sol odnosno natrij esencijalni nutrijent i ne smije se potpuno izbaciti iz prehrane. Sol valja unositi u umjerenim količinama, a ako želimo smanjiti količinu soli u prehrani, preporučuje se promjene uvoditi postupno, po mogućnosti uz pomoć stručne osobe.


Kako postupno smanjiti unos soli?

1 Smanjite količinu soli tijekom kuhanja hrane

Okusni pupoljci s vremenom će se prilagoditi i uživat ćete u hrani jednako kao i prije, samo s manjom količinom soli. Mudro je postupno smanjivati količinu soli u hrani jer će dugoročni prijelaz na prehranu s nižim udjelom soli biti lakši.

2 Jedite što više neprerađene hrane

Mnoga prerađena i pakirana hrana sadrži velik udio soli, stoga se savjetuje smanjiti unos prerađene hrane i hrane iz dostave, a jesti više svježih namirnica poput voća, povrća, žitarica, mahunarki, mesa i ribe pripremljenih kod kuće.

Specijal rubrike Zdravstvena pismenost osoli i šećeru; smanjite količinu soli u prehrani u tri koraka

3 Poboljšajte okus jela začinima

Obogatite jela začinskim biljem i začinima poput bosiljka, majčine dušice, ružmarina, ali i češnjaka, kumina, curryija i začinske paprike. Osim što oplemenjuju jela okusom i korisnim tvarima poput antioksidansa, dodatak začina smanjuje potrebu za pretjeranim dodatkom soli. Također, kisela komponenta u jelima također može biti korisna poput dodatka soka od limuna i limete, blagog octa ili bijelog vina.


Primjer jelovnika sa sadržajem soli od 5 g

Oslić s batatom i blitvom

DORUČAK

Proteinski smoothie s bananom (293,8 mg)

Sastojci: 1 banana, 100 g smrznutog šumskog voća, 2,5 dl bademovog mlijeka, 30 g proteina sirutke u prahu.

Priprema: sve sastojke usitniti u blenderu.

30 g badema (0,3 mg)


MEĐUOBROK

250 g borovnica (2,5 mg)
4 mandarine, 350 g (7 mg)


RUČAK

Pečeni oslić s batatom (657,7 mg)

Kuhana blitva, 100 g začiniti prstohvatom soli (prstohvat soli=0,35 g soli ili 140 mg natrija) (171 mg)

Sastojci: oslić 300 g, 250 g batata, 2 žličice maslinova ulja, 2 prstohvata soli, grančica ružmarina, kriška limuna, mješavina provansalskih začina.

Priprema: ribu preliti žličicom ulja, posoliti prstohvatom soli, a u utrobu joj staviti 1 grančicu ružmarina i krišku limuna. Batat, oguliti i narezati na kockice i preliti žličicom ulja, začiniti prstohvatom soli i provansalskim začinima. Na lim za pečenje postaviti papir za pečenje na jednu polovicu staviti ribu, a na drugu polovicu lima staviti batat i peći na 180 stupnja oko 30 minuta.


VEČERA

Pečena cvjetača s jajem pečenim na oko, avokadom i svježim sirom (325 mg)

Jogurt, 250 g (75 mg)

Kruh graham, 100 g (455 mg)

Sastojci: cvjetača 100 g, 1 žlica + 1 žličica maslinova ulja, jaje, svježi sir, avokado, prstohvat curryja, prstohvat soli, prstohvat slatke mljevene začinske paprike i malo ljute papričice po želji.

Priprema: Jaje ispeći na žlici ulja. Cvjetaču pomiješati sa solju, žličicom ulja i začinima i peći u pećnici oko 20 minuta na 180 stupnjeva. Poslužiti s avokadom i svježim sirom.


Ukupno:

Natrij

1987,3 mg

Sol

4,97 g

Energija

2213 kcal

Ugljikohidrati

47,2%

Proteini

23%

Masti

29,8%


Literatura: J Hypertens. 2018;36(4):734-743.; Kidney Blood Press Res. 2018;43(4):1245-1254.; J Clin Hypertens. 2018;20(12):1654-1665.
ZA SAVJET O SVAKOM KONKRETNOM ZDRAVSTVENOM PROBLEMU OBRATITE SE IZRAVNO SVOJEM LIJEČNIKU ILI NADLEŽNOM ZDRAVSTVENOM RADNIKU. SANDOZ d.o.o. NE POSTAVLJA DIJAGNOZU NITI DAJE OSOBNE MEDICINSKE SAVJETE O BOLESTI I NAČINU LIJEČENJA.

Pokrovitelj Specijala:

Sandoz

Podijelite članak:

Više iz Specijala

Više s Portala Zdravlje

Najnovije

Izabrali čitatelji

Naše rubrike