fbpx
back to top
NaslovnaAktualnoRiječka Klinika za tumore uvela i ambulantu za dentalnu medicinu

Riječka Klinika za tumore uvela i ambulantu za dentalnu medicinu

Klinika za tumore i Klinika za dentalnu medicinu KBC-a Rijeka za onkološke bolesnike otvorili su novu suradnu ambulantu. Od 11. listopada počeo je projekt multidisciplinarne prevencije i zbrinjavanja bolesti i stanja u usnoj šupljini onkoloških pacijenata.
To se odnosi na bolesnike u svim oblicima onkološke terapije (kemoterapija, imunoterapija, radioterapija). Nova ambulanta za dentalnu medicinu otvorena je u prostorima Dnevne bolnice Klinike za tumore.

Oralno zdravlje važno za onkološke pacijente

U nju će 1-2 puta tjedno dolaziti tim liječnika s Klinike za dentalnu medicinu. I to oni kojima je uža specijalizacija dentalna patologija s endodoncijom, oralna kirurgija i oralna medicina. Među njima su prof. dr. sc. Vlatka Debeljak, dr. sc. Snježana Glavičić Valovičić, Ema Saltović, dr. med. dent. i dr. sc. Ana Zulijani.
Tim stručnjaka Klinike za dentalnu medicinu pregledavat će pacijente koji imaju medicinsku indikaciju, prije početka bilo kojeg oblika onkološkog liječenja. Cilj je prevencija komplikacija. Isto tako, pojave li se komplikacije onkološkog liječenja u usnoj šupljini, specijalisti dentalne medicine će ih zbrinjavati.

Savjeti, brošura, intervencije stručnjaka

Nakon inicijalnog pregleda, pacijenti će se po potrebi dalje usmjeravati prema Klinici za dentalnu medicinu KBC-a Rijeka i odgovarajućim specijalnostima. Uz to, Klinika za dentalnu medicinu uključit će se aktivno u rad onkološkog savjetovališta u okviru Klinike za tumore. Održavat će radionice i predavanja za pacijente kako bi dobili sve informacije o utjecaju različitih vrsta onkoloških terapija. Naravno, s naglaskom na dobru oralnu higijenu, i održavanje zdravlja usne šupljine.
Oblik je pomoći i tiskana brošura u kojoj se na razumljiv i jasan način onkološkom pacijentu pružaju osnovne i potrebne smjernice. Sadržaj objašnjava i moguće komplikacije njihove osnovne terapije koja se odražava na usnu šupljinu i načine njihova liječenja.

Koordinatorica pomaže u naručivanju

Onkološke pacijente će u ovu ambulantu, kao i za sve druge suradne ambulante naručivati koordinatorica Klinike za tumore. Pacijenti se mogu i sami prijaviti koordinatorici Klinike za tumore na e-adresu onkologija-ruzicao@kbc-rijeka.hr te na telefon 091/1658-315.
Tako će onkološki pacijenti dobiti adekvatnu, pravovremenu i cjelovitu dentalnu skrb kako njihova kvaliteta života u tom području ne bi bila narušena. Cilj suradnje dviju klinika je edukacija, prevencija te liječenje s ciljem što uspješnijeg i cjelovitijeg pristupa samom bolesniku.

Integrirana onkološka skrb

U skladu s potrebama onkoloških bolesnika, od listopada 2022. godine dosad na Klinici za tumore otvorene su i druge suradne ambulante. U prostoru Dnevne bolnice na raspolaganju su prema tjednom rasporedu. Anesteziolog za liječenje boli, fizijatar, psiholog, nutricionist, ginekolog/urolog (ambulanta za onkofertilitetne). U funkciji je i ambulanta za gerijatrijsku onkologiju i onkološko savjetovalište.
Prof. dr. sc. Ivana Mikolašević, predstojnica Klinike za tumore istaknula je kao cilj integriranu skrb o onkološkom bolesniku. Riječ je o ljudima koji imaju kompleksne potrebe a cilj je Klinike, proširiti skrb za bolesnike izvan usko onkoloških terapija. Pritom je dentalna skrb jako važna.
Kao što je važno da onkološki pacijent, kao dio najranjivije skupine pacijenata ne mora brinuti o naručivanju. To za njih mogu učiniti djelatnici Klinike odnosno koordinatorica za naručivanje.
Godine rada s onkološkim pacijentima pokazale su koliko je važno kada bi specijalisti dentalne medicine od početka bili uključeni u skrb o onkološkom bolesniku. To je naglasila prof. dr. sc. Vlatka Debeljak, predstojnica Klinike za dentalnu medicinu.

Izbjeći ili rano sanirati komplikacije u usnoj šupljini

– Komplikacije usne šupljine, kao posljedica onkološkog liječenja, mogu značajno utjecati na kvalitetu života. Najčešće su mukozitis, infekcije mekih i tvrdih tkiva, smanjeno lučenje sline, zubni karijes, otežano otvaranje usta, gubitak okusa. Najteža je komplikacija nekroza mekih i tvrdih tkiva. Često su praćene osjećajem pečenja, boli, otežanim žvakanjem i nemogućnošću pravilnog održavanja oralne higijene. Sve ove komplikacije mogle bi biti u cijelosti ili barem djelomično rješive u kraćem roku ako bolesnici u obradu uđu na vrijeme, istaknula je prof. dr. sc. Vlatka Debeljak, predstojnica Klinike za dentalnu medicinu.

 

Podijelite članak:

Najnovije

Više iz rubrike

Izabrali čitatelji

Naše rubrike