U jednom od najtužnijih trenutaka hrvatskog zdravstva više je no dobrodošla dobra vijest kakvu smo mogli čuti u dvorani HND-a. Radna skupina za aritmije i elektrostimulaciju srca obilježila je Svjetski tjedan fibrilacije atrija. Najčešća aritmija srca, veliki uzrok hospitalizacija, u hrvatskom zdravstvu liječi se i uspješno i dostupno. Predsjednik navedene radne skupine, prof. dr. sc. Šime Manola iz KB Dubrava, potkrijepio je ovu poruku konkretnim brojkama koje su pokazale da je liječenje ove bolesti postupkom ablacije: dostupno u deset bolnica u zemlji i RH svrstava na peto mjesto u Europi.
U leđa nam gledaju brojne bogatije i razvijenije europske države. Stručne smjernice definirale su ablaciju kao najučinkovitiji način liječenja ove najčešće aritmije srca. I upravo je u tomu, broju ablacija na milijun stanovnika, Hrvatska peta u Europi. Do te činjenice nije se došlo preko noći, naprotiv. Profesor Manola pokazao je put razvoja ovog dijela hrvatske kardiologije, od starta do razvoja pojedinih centara. Ono što je taj put pratilo jest podrška administracije, a to smo mogli vidjeti i jučer na samom obilježavanju.
Širenje zdravstvene pismenosti
– Ovo je primjer kako spoj struke, zdravstvenog osiguranja i administracije može polučiti dobre rezultate. Zdravstvo ne čini ministar nego svi zajedno pri čemu je iznimno važno širenje zdravstvene pismenosti i pacijent koji vodi brigu o svojem zdravlju. Probleme koje imamo u zdravstvu vjerujem da počinjemo rješavati i da ćemo hrvatskom zdravstvu vratiti sinusni ritam – poručila je doc. dr. sc. Irena Hrstić, v.d. ministrica zdravstva.
Važnost ove priče poznaje i prati HZZO čija je zamjenica ravnatelja, dr. Veronika Laušin, naglasila kako je ovaj vid zdravstvene zaštite dostupan svim građanima RH.
Upravo je to potrebno podvući jer nije riječ o centraliziranim mogućnostima nego o liječenju koje je struka unutar sebe godinama razvijala i učinila dostupnim u deset bolnica u zemlji. Dio liječnika iz tih bolnica izvan Zagreba također je sudjelovao u ovom obilježavanju.