Hrvatska je dobila dvije nove privatne bolnice, a u najavi je otvaranje i drugih. Suradnja ili konkurencija na relaciji privatnog i javnog posebice u pitanju RH zdravstva te u kontekstu solidarnog sustava i niza reformskih najava, iznimno je važna i aktualna tema. Pod naslovom Sinergija ili kompeticija javnoga i privatnoga ovu temu obradila je urednica i voditeljica Sandra Erak u emisiji Izaberi zdravlje na prvom programu Hrvatskog radija.
Mi smo socijalna država i svaki građanin treba imati obavezno zdravsteno osiguranje koje će uključivati da on može otići i javno i privatno. Da bi se to dogodilo mora se ukinuti monopol HZZO-a, izjavio je prof. dr. sc. Nikola Čičak, ravnatelj SB Akromion. Naveo je i kako zdravstvo trenutno financira odnosno u njega uplaćuje tek trećina građana.
Uz prof. Čička sudjelovali su prof. dr. sc. Ante Barišić iz oftalmološke bolnice Svjetlost te prof. dr. sc. Goran Marošević, medicinski direktor projekta Specijalne onkološke bolnice Medicinski centar Medikol. Ovaj specijalist radioterapije i onkologije iznio je podatak o potrebi radioterapijskog liječenja godišnje za 18 tisuća novih pacijenata.
– Svi oni trebaju suvremenu radioterapiju, kontrolirane kvalitete i pravovremenu. Dakle, kod nas vrijedi je li linearni akcelerator radi ili ne radi. Ali kad radi, kako radi? To je jako bitno – naveo je prof. Marošević i pojasnio što znači Vladino proglašenje MCM bolnice strateškim projektom.
RH ne ulaže novac u specijalnu onkološku bolnicu. Tendeciozno se pravio problem oko toga što je projekt proglašen strateškim investicijskim projektom. Status se dodjeljuje kako javnim tako i privatnim projektima kako bi se omogućilo ubrzanje procedura u provedbi upravnih i drugih postupaka pred tijelima državne i lokalne uprave. Aplicirati na ovaj status može bilo koji projekt koji ispunjava uvjete definirane zakonom, objasnio je prof. Marošević.