Nakon niza pritužbi osoba s invaliditetom Pravobranitelju za osobe s invaliditetom, upućena je preporuka policijskim upravama i gradovima u Hrvatskoj.
Pravobranitelj Darijo Jurišić naglasio je da se pojedinci, ali i udruge koje okupljaju osobe s invaliditetom suočavaju s nesavjesnim sudionicima u prometu. Pojedinci, navodi, parkiraju svoja vozila na parkirališna mjesta obilježena za parkiranje vozila kojima se prevoze osobe s invaliditetom.
– Nerijetko se zloupotrebljava Europska parkirališna karta koja se koristi u situacijama kada vlasnik iskaznice ne upravlja vozilom ili se u njemu ne nalazi. Problem su i preblizu ili djelomično parkirana vozila preko obilježenih parkirališnih mjesta. Vozači ne vode računa o razmaku potrebnom da osoba s invaliditetom izađe iz svog vozila. U pritužbama se ukazuje i na izostanak pravovremenog i učinkovitog sankcioniranja prekršitelja. Zabrinjavajuće je da osobe s invaliditetom koje pokušaju ukazati na nepropisno parkiranje budu verbalno, a nekad gotovo i fizički napadnute, stoji u dopisu pravobranitelja.
Prekršaj i omalovažavanje
Ne samo da je riječ o prekršaju, smatra, već i o omalovažavajućem odnosu spram osoba s invaliditetom. Tim je osobama, zbog nepristupačnog javnog prijevoza i brojnih prepreka na površinama, automobil jedino prijevozno sredstvo. Stoga je važno istaknuti, smatra Jurišić, da parkirališno mjesto nije povlastica besplatnog parkiranja, kako to mnogi pogrešno smatraju.
Upravo je zbog niza pritužbi upućena preporuka policijskim upravama za provođenje zajedničkih akcija i kampanja za podizanje razine svijesti društva o važnosti poštivanja propisa.
– Preporučene su i učestalije ciljane akcije za identificiranje i sankcioniranje nepropisnog parkiranja. Posebice u odnosu na zlouporabu i korištenje tuđe parkirališne karte, navodi Jurišić. Dodaje da je preporuka u vidu izricanja novčanih kazni, ali i premještanja neovlašteno parkiranih vozila. Uz suradnju te kampanje i akcije, smatra, može se utjecati na uklanjanje prepreka koje otežavaju svakodnevicu osoba s invaliditetom.
Parkiranje „na pet minuta“
Također je upućen i apel sudionicima u prometu da poštuju propise pa čak i ako neovlašteno parkiraju „samo na pet minuta“. Za to vrijeme, ističe pravobranitelj, onemogućuje se osobi s invaliditetom ne samo da parkira nego i da iziđe iz auta.
– Protekle kampanje i akcije pokazale su da je to najučinkovitiji način sankcioniranja. Posebno učinkovite bile su akcije s policijskim službenicima, odnosno prometnim redarima u civilu, zaključuje u priopćenju.