fbpx
back to top
NaslovnaBeauty hubOprezno s novim trendom! Dermaplaning objašnjava dr. Muršić

Oprezno s novim trendom! Dermaplaning objašnjava dr. Muršić

U području estetike sve je više modernih i nekoć nezamislivih zahvata. Jedan od njih je dermaplaning – uklanjanje i najmanjih dlačica s lica. Međutim, ovaj naizgled bezopasan tretman ima svoje zakonitosti kojih se, kako savjetuje dr. sc. Ivanka Muršić, dr. med., spec. dermatologije i venerologije pri Zavodu za dermatologiju i venerologiju Kliničkog bolničkog centra Osijek, itekako treba pridržavati.

– Iako nemamo za sada većih iskustava s dermaplaningom jer je taj trend nekako tek stigao kod nas mogu odgovorno reći da se taj zahvat nikada ne bi trebao raditi u kućnim uvjetima. Naime, dermaplaning narušava kožnu barijeru i iako ima za svrhu potaknuti i regenerirati kožu, svakako ima ograničenja. U prvome redu to je spol – brijanje lica kod žena nije hormonski prirodno jer je koža kod žena drukčija od one u muškaraca, savjetuje. Pojašnjavajući kako narušavanje kožne barijere nipošto nije dobro. Naime, lako može uzrokovati infekciju kože i oštećenje.

Odlazak u krajnost

Da je brijanje lica, uvjetno rečeno, rezervirano za muškarce pokazuje i to, naglašava dr. Muršić, što muškarci neće brijati dio lica gdje im prirodno ne rastu dlačice. Štoviše, čak i tzv. dlačice breskve odnosno najsitnije dlačice na našemu tijelu, imaju svoju ulogu i nisu podložne izbrijavanju. To ne znači, dodaje, da se žene nikada neće brijati.

dermaplaning
dr. sc. Ivanka Muršić, foto: ustupljena fotografija

– Nije rijetkost da žene koje su u menopauzi briju svoje brade i brkove no isključivo ta mjesta gdje im dlačice rastu i to je potpuno u redu. Smatram da je pomoću dermaplaninga svrha brijanja iz estetskih razloga otišla u krajnost. Uostalom, nije svaki tip kože pogodan za to, zaključuje dr. Muršić. I podsjeća da žene koje se ipak žele podvrgnuti dermaplaningu svakako to trebaju učiniti pod nadzorom dermatologa.

Mogućnost ožiljaka i infekcija

I znanstvena istraživanja naglašavaju kako se dermaplaning ne preporučuje za sve tipove kože. Kao i da može biti štetan za osobe koje boluju od nekih bolesti kože. Ne čudi jer je riječ o kozmetičkom postupku u kojem se struže lice skalpelom te skida gornji sloj kože, ali i sitne dlačice koje, kako je naglasila dr. Muršić, imaju svoju svrhu.

Štoviše, nakon dermaplaninga dlačice mogu izgledati deblje i tamnije nego ranije ako se postupak ne radi pomoću preciznog skalpela i od strane dermatologa. Činjenica  je i da bilo koja oštrica koja se kupi u slobodnoj prodaji neće nikada biti oštra ni učinkovita kao medicinski skalpel kakav se koristi u liječničkoj ordinaciji. Uz to, nerijetko se pojavljuju i ožiljci zbog mogućnosti oštećenja kože odnosno porezotine. Razlog je nedovoljna obučenost za tu vrstu postupka.
Stoga je vrlo važno, ponavlja dr. Muršić, da se dermaplaning izvodi u sterilnim uvjetima i pod stručnim vodstvom.
– Alat kojim se izvodi dermaplaning mora biti potpuno sterilan jer postoji mogućnost zaraze različitim mikroorganizmima. Ne treba zaboraviti ni to kako nije svačija koža pogodna za dermaplaning. To će utvrditi stručnjak, a ne laik, upozorava dr. Muršić.

Podijelite članak:

MSD oglas, kampanja

Najnovije

Više iz rubrike

MSD oglas, kampanja

Izabrali čitatelji

Naše rubrike