fbpx
back to top
NaslovnaAktualnoLimfedem - za liječenje su nužne promjene u sustavu
Inicijativa Život s limfedemom

Limfedem – za liječenje su nužne promjene u sustavu

Šestu godinu za redom Incijativa “Život s limfedemom’ iz Splita obilježila je Svjetski dan limfedema, 6. ožujka. Limfedem je bolest usporenog limfnog sustava, može biti primarni, genetski, a češće je posljedica kirurškog zahvata.

Prvi simptomi lako su uočljivi; oticanje (edem) ruke, noge, osjećaj težine, zategnutost, smanjen je opseg pokreta u zglobu, uz nelagodu ili bol, a osjeća se peckanje ili bockanje u zahvaćenom dijelu. Koža je toplija i crvenija. Kod težih slučajeva dolazi do zadebljanja i otvrdnuća tkiva te pojave upala i infekcije kože i potkožnog tkiva, a ponekad i mišića. Limfedem nije smrtonosna bolest, no na žalost nije izlječiva. Kako bi se javnost što više senzibilizirala za ovaj problem, Inicijativa ‘Život s limfedemom’ iz Splita već šestu godinu apelira na javnost, ali i struku o nužnim promjenama zdravstvenoga sustava u liječenju limfedema.

Želja za kvalitetnijim životom

– Onkološki pacijenti su prioritet, no među nama je i mnogo pacijenata koji nisu onkološki bolesnici. Svi mi, oboljeli od limfedema, želimo kvalitetniji život s ovom bolešću. Želimo liječenje, a ne samo pričanje. Imamo vrsne stručnjake, nove bolničke odjele, radionice, simpozije, ali nemamo nužne uvjete liječenja jer nedostaje fizioterapeuta i limfoterapeuta. Kompletna dekongestivna terapija koja uključuje ručnu limfnu drenažu, bandažu kompresivnim zavojima, njegu tijela, edukaciju, ne provodi se temeljito ni kontinuirano u svim bolnicama niti u drugim zdravstvenim ustanovama. Zbog toga pacijenti moraju plaćati skupe limfne drenaže u privatnim ordinacijama ili ići na liječenje u inozemstvo, navode Katija Bajrić i Ojdana Koharević, predstavnice Inicijative.

Primjerice, jedna od članica Inicijative oboljela od karcinoma dojke te posljedično i od limfedema, prije tri i pol godine, samo je jednom bila na ručnoj limfnoj drenaži u splitskoj bolnici. To je nedopustivo, navode u Inicijativi.
Ovu Inicijativu podržavaju brojne udruge i pacijenti, gradske i županijske ustanove i institucije. Uz Županijsku ligu za borbu protiv raka Splitsko-dalmatinske županije te Šibensko-kninske županije, stalna podrška stiže iz splitske Udruge Caspera čije su članice i članice ove Inicijative.

Splitsko dalmatinski župan, Blaženko Boban, prošle godine primio je predstavnice ove Inicijative. I struka je uz Inicijativu; prof Ana Rogulj, kineziologinja, osnivačica Kluba nordijskog hodanja u Splitu te limfoterapeuti iz Hrvatske i inozemstva. Od ove godine Inicijativi se pridružio i splitski ‘Promet’ pa će autobusi ovoga javnog gradskog prijevoznika neko vrijeme voziti s natpisom ‘Svjetski dan limfedema’.

Cilj je Inicijative svjesnost o problemima oboljelih podignuti na državnu razinu.

Podijelite članak:

Najnovije

Više iz rubrike

Izabrali čitatelji

Naše rubrike