fbpx
back to top
Prim. dr. sc. Borka Pezo Nikolić

Partnerski odnos pacijenta i liječnika poboljšat će ishod liječenja

Partnerski odnos pacijenta i liječnika poboljšat će ishod liječenja, naglasila je kardiologinja prim. dr. sc. Borka Pezo Nikolić u razgovoru o aritmiji fibrilacija atrija. Ta aritmija srca najučestalija je u populaciji, unatoč tome što je u javnosti premalo poznata. A upravo ovu aritmiju prim. Pezo Nikolić često susreće u radu sa svojim pacijentima. Iskustvo ove liječnice pokazalo je da ako pacijent razumije svoju dijagnozu, plan liječenja i na koje načine si osoba sama može dodatno pomoći, rezultati liječenja su mnogo bolji. I dugotrajniji.

Što nam govori naše tijelo

Lijekovi i ablacija srca koji se primjenjuju u liječenju fibrilacije atrija takoreći su u rukama liječnika. No promjena stila života, poput prehrane ili tjelovježbe, ali i pridržavanje ostalih uputa liječnika, ovise o nama samima.

Prim. Pezo Nikolić napominje i važnost “osluškivanja” što nam govori naše tijelo. Upravo tako osoba može primijetiti da se nešto događa i na vrijeme se obratiti liječniku za savjet. Otkrije li se fibrilacija atrija, liječenje se može započeti pravovremeno.

Simptomi poput ubrzanog i/ili nepravilnog rada srca ne smiju se zanemarivati, poručuje. Nije, dakako, svako preskakanje srca odmah i znak bolesti, umiruje nas prim. Pezo Nikolić. Ako postoji sumnja u ovu aritmiju, liječnik će vas uputiti na EKG, kojim se najčešće otkriva ili potvrđuje fibrilacija atrija.

Liječenje i čimbenika rizika

Nepoznatost o ovoj aritmiji u široj javnosti brine medicinsku struku, osobito jer fibrilacija atrija povećava rizik za nastanak moždanog udara za čak pet puta. Stoga ne čudi da su najnovije smjernice ESC-a (European Society of Cardiology) u prvi plan stavile liječenje čimbenika rizika koji dovode do fibrilacije atrija.

Prim. Pezo Nikolić naglasila je na nedavnom obilježavanju Svjetskog tjedna fibrilacije atrija u Hrvatskoj da liječnik uz liječenje fibrilacije atrija mora voditi računa o općenitom stanju pacijenta. Nekontrolirani povišeni krvni tlak ili dijabetes, debljina, poroci poput pušenja i alkohola direktno pogoršavaju uspjeh liječenja. Upravo je ovdje suradnja pacijenta i liječnika ključna. Ne uzima li pacijent, primjerice, redovito lijekove za visoki tlak, ne pridržava li se plana prehrane za dijabetes ili liječenje debljine, fibrilacija atrija može se vratiti ili pogoršati.

Dok nas bolest ne zadesi manje-više svatko od nas sklon je mišljenju da nas se to ne tiče, bolest se događa “nekom drugom.” Zato je na spomenutom obilježavanju naglašena i važnost zdravstvene pismenosti. Primjerice, kako i zašto osluškivati vlastiti puls. O tome je prim. Pezo Nikolić govorila u video izjavi koju možete pogledati na našem portalu.

Saznajte sve o fibrilaciji atrija i poslušajte savjete hrvatskih kardiologa na našoj web adresi posvećenoj upravo ovoj aritmiji https://portalzdravlje.hr/fibrilacija-atrija/.

Podijelite članak:

spot_img

Više o fibrilaciji atrija

Rubrike Portala Zdravlje