Laserom se od kapsule prostate odvaja njezino uvećano tkivo, privremeno se deponira u mokraćni mjehur. Potom se kroz mokraćnu cijev uvodi aparat kojim se usitni enukleirano tkivo prostate i na taj način odstrani iz mjehura. Ukratko je opisan postupak – laserske kirurgije prostate i minimalno invazivan pristup liječenja uvećane prostate. Učestao problem muškaraca starije životne dobi, uvećana prostata u startu se uobičajeno liječi konzervativno, lijekovima. Teži slučajevi, koji mogu dovesti do potpunog zastoja mokraće, zahtijevaju operaciju. Danas je moguća i u početku opisana, minimalno invazivna opisana metoda, koja “stiže” iz Internacionalnog medicinskog centra Priora. U čepinskom IMC dr. sc. Nikola Zebić, urolog s višedesetljetnim iskustvom, posljednje desetljeće se bavi upravo minimalno invazivnim zahvatima prostate.
– Uznapredovala dob, narušena ravnoteža androgena/estrogena i genetski utjecaji odgovorni su za brži rast prostate kod mnogih muškaraca, navodi dr. Zebić, inače šef urologije u njemačkoj bolnici Rotthalmünster.
Navest će kako su nove, laserske, metode zamijenile dosadašnje standarde liječenja dobroćudnih uvećanja prostate svih veličina, ali i liječenje palijativnih pacijenata s izraženim smetnjama mokretnja.
– Kao i kod svih drugih operativnih zahvata, rizik od komplikacija ni kod ovog zahvata nije jednak nuli. No, obzirom da se radi o minimalno invazivnom zahvatu, postupak je sigurniji i nježniji od ranijih metoda, objašnjava dr. Zebić.
Naime, kako će naveseti, manji je gubitak krvi te operater ima bolju kontrolu tijekom postupka, a pacijent uobičajeno u bolnici postoperativno provede tri do četiri dana.