fbpx
back to top
NaslovnaAktualnoGrčevi u nogama noću? Dr. Ćenan o postupku koji učinkovito pomaže
Potvrdilo istraživanje

Grčevi u nogama noću? Dr. Ćenan o postupku koji učinkovito pomaže

Grčevi u nogama koji se javljaju noću, čest su razlog obraćanja pacijenata njihovim obiteljskim liječnicima. Procjena je da se javljaju u oko 40 posto osoba starijih od 50 godina. Ako se javljaju učestalo značajno narušavaju kvalitetu života pacijenata, jer osim što trpe jaku bol, grčevi ih bude što onda dovodi do neispavanosti, umora i otežanog funkcioniranja preko dana.

>Zato je važno da se pacijenti s noćnim grčevima u nogama jave svojim obiteljskim liječnicima koji će procijeniti radi li se doista o grčevima ili možda o sindromu nemirnih nogu.

Glavna razlika je u tome da se kod sindroma nemirnih nogu stanje popravlja s pomicanjem nogu ili hodanjem. Liječnik će provjeriti koje lijekove pacijent pije i utječu li oni možda na javljanje grčeva u nogama.

Moguć utjecaj lijekova

Najčešće korišteni lijekovi koji mogu dovesti do grčeva u nogama su iz skupine agonista beta adrenergičkih receptora (lijekovi za liječenje astme i kronične opstruktivne plućne bolesti) i iz skupine diuretika koji štede kalij (posebno spironolakton).
Kad nam se jave pacijenti koji se žale na noćne grčeve u nogama, najčešće preporučujemo da uzmu pripravke magnezija. No mnogi pacijenti to isprobaju i sami prije nego se jave obiteljskom doktoru i kažu da im nije pomoglo. Znanstvena istraživanja provedena s magnezijem su pokazala da je malo vjerojatno da će on pomoći bolesnicima koji pate od grčeva u nogama.

Što onda pomaže?

Istraživanja su pokazala da su vježbe istezanja nogu najučinkovitije u prevenciji pojave noćnih grčeva. Također, pokazala su i da pomaže upotreba K2 vitamina, u dozi od 180 mikrograma dnevno. Glavna je preporuka stoga kako se s ovakvim simptomima i problemom svakako najprije treba javiti svojem obiteljskom liječniku.

Podijelite članak:

Najnovije

Više iz rubrike

Izabrali čitatelji

Naše rubrike