Portal ZdravljeAktualnoDr. Pancirov: Onkološka skrb počinje - slušanjem pacijenta
Mammella Split

Dr. Pancirov: Onkološka skrb počinje – slušanjem pacijenta

Mammella je naziv splitske onkološke ambulante iza koje stoji dr. Pancirov s ciljem inidivudaliziranog pristupa svakom pacijentu.

Karcinom je nerijetko teško stanje koje traži brze odluke, a individualan pristup svakom pacijentu može znatno utjecati na ishod liječenja. Upravo je zato, dr. Marija Pancirov, onkologinja iz Splita, vlasnica onkološke ordinacije Mammella, još tijekom studija medicine u Italiji izabrala individualni pristup u liječenju.

– Moje profesionalno usmjerenje prema onkologiji, a posebno prema raku dojke, počelo je još tijekom studija medicine na Sveučilištu u Padovi. Tad sam za diplomski rad odabrala temu vezanu uz Oncotype DX test u karcinomu dojke jer me fascinirala mogućnost da se biologija tumora koristi za donošenje individualiziranih odluka o liječenju. Tada sam prvi put shvatila koliko je onkologija dinamično, kompleksno i iznimno humano područje medicine. Postalo mi je jasno da liječenje onkološkog bolesnika ne znači samo odabir terapije, nego razumijevanje osobe, njezine bolesti, životnih okolnosti, strahova i potreba. Upravo tada znala sam da se želim baviti tim pozivom, kaže dr. Pancirov.
Upravo je zato otvorila ordinaciju Mammella u Splitu.

Potreba za vremenom, pažnjom i stručnom podrškom

 

– Tijekom godina rada s onkološkim pacijentima sve sam jasnije uočavala koliko postoji potreba za mjestom na kojem će osoba dobiti dovoljno vremena, pažnje i stručne podrške. Ta potreba ne postoji samo u trenutku suočavanja s dijagnozom raka. Postoji i prije toga, kad osoba želi razumjeti vlastite rizike, brinuti o prevenciji, obaviti pravovremeni pregled ili dobiti drugo mišljenje. Postoji i nakon liječenja, kad pacijent ulazi u novu fazu života i treba praćenje, sigurnost i jasne odgovore, navodi dr. Pancirov objašnjavajući razloge za otvaranje ordinacije.

– Mammella nije zamišljena samo kao mjesto za onkološke konzultacije. Željela sam stvoriti ordinaciju koja pruža podršku oboljelima od malignih bolesti, njihovim obiteljima, ali i zdravim ljudima koji žele bolje razumjeti mogućnosti prevencije i važnost ranog otkrivanja bolesti, ističe.

Dijagnoza raka osim pacijenta, pogađa cijelu obitelj. Ona mijenja svakodnevicu cijele obitelji. 
– Uz medicinska pitanja, pojavljuju se i emocionalne, praktične i životne dileme. Članovi obitelji često žele pomoći, ali ne znaju kako. Imaju vlastite strahove, nedoumice i potrebu za jasnim informacijama. Zato smatram da kvalitetna onkološka skrb mora uključivati i obitelj. Osobito kad pacijent to želi i kada takva podrška može olakšati proces liječenja, napominje dr. Pancirov.

Obitelj je važan izvor snage i treba podršku

Pacijentice često svjedoče kako im je uz liječničku pomoć, obitelj važan izvor snage. Ali i članovi obitelji u tom procesu suočavanja s bolešću trebaju psihološku podršku. U onkologiji je važno da nitko ne ostane sam s pitanjima na koja nema odgovor. Upravo zato u ovoj splitskoj ordinaciji primjenjuje se i holistički pristup pacijentima, ali i članovima obitelji.

– Velik dio rada u ordinaciji posvećen je razgovoru, edukaciji i donošenju informiranih odluka. Pacijenti danas imaju pristup ogromnoj količini informacija. Mnoge od njih mogu biti korisne, ali često su nepotpune, izvučene iz konteksta ili neprimjenjive na konkretnu osobu. Zbog toga se pacijenti nerijetko osjećaju zbunjeno, preplavljeno ili nesigurno, primjećuje dr. Pancirov.

Upravo zato želi da svaki pacijent dobije dovoljno vremena za razgovor. Važno je da može postaviti sva pitanja koja ga muče, razumjeti svoju dijagnozu, nalaze, mogućnosti liječenja i daljnje korake. Pacijent koji razumije svoje stanje lakše sudjeluje u donošenju odluka.

A onkologija, kaže dr. Pancirov, danas sve više ide upravo u tom smjeru. Prema individualiziranom liječenju, u kojem se odluke ne donose samo prema vrsti bolesti nego i prema obilježjima tumora, općem stanju pacijenta, njegovim prioritetima i životnim okolnostima. Ono što se često zaboravlja je briga o mentalnom zdravlju.

 

Karcinom i prehrana – nema čudotvornih sokova

– Suočavanje s malignom bolešću često donosi strah, anksioznost, nesanicu, osjećaj neizvjesnosti i gubitak kontrole. Ti osjećaji su česti i razumljivi, ali ne bi ih trebalo zanemariti. Mentalno zdravlje izravno utječe na kvalitetu života, svakodnevno funkcioniranje, odnose s bližnjima i način na koji se osoba nosi s liječenjem. Zato surađujemo s psihijatrom dr. Marinom Ćulumom, kako bi pacijenti i njihove obitelji, kad za to postoji potreba, mogli dobiti dodatnu stručnu podršku, kaže dr. Pancirov.

Cilj nije samo liječiti bolest, nego pomoći osobi da kroz liječenje prođe s više sigurnosti. Ono o čemu se manje vodilo računa prošlih desetljeća kod nas, sada se sve više primjenjuje u procesu liječenja svih bolesti, a posebno karcinoma. Riječ je o prehrani. Pri tomu je važno napomenuti kako se karcinom ne može izliječiti čudotvornim sokovima, ali kvalitetna prehrana može utjecati na ishod liječenja.

 

Onkologija nije samo liječenje bolesti

– Pacijenti svakodnevno nailaze na brojne savjete o prehrani tijekom i nakon onkološkog liječenja. Neki od tih savjeta mogu biti dobronamjerni. Ali nisu uvijek utemeljeni na znanstvenim dokazima. To može dovesti do nepotrebnih restrikcija, straha od određene hrane ili dodatnog opterećenja u ionako zahtjevnom razdoblju.
Zato u ordinaciji surađuju s nutricionisticom Emmom Pancirov, koja individualno pristupa svakom pacijentu. Prehrana se pritom prilagođava potrebama osobe, vrsti terapije, mogućim nuspojavama, općem zdravstvenom stanju i životnim okolnostima. Dobro strukturirana prehrambena podrška može pomoći pacijentu da se osjeća
sigurnije i da lakše razumije što mu zaista treba u određenoj fazi liječenja. Moja je ideja bila okupiti stručnjake različitih profila kako bismo pacijentu mogli ponuditi cjelovit pristup na jednom mjestu. Onkologija danas nije samo liječenje bolesti. Ona uključuje prevenciju, rano otkrivanje, dijagnostiku, individualizirane terapijske odluke, pravilnu prehranu, očuvanje mentalnog zdravlja, podršku obitelji i brigu o kvaliteti života tijekom i nakon liječenja, kaže dr. Pancirov. 

Bez obzira dolazi li zbog prevencije, povećanog rizika, novootkrivene dijagnoze ili praćenja nakon završetka liječenja, važno je da pacijent ima prostor gdje može postaviti pitanja, razumjeti svoje mogućnosti i osjećati se sigurno u sljedećem koraku. Individualizirana onkološka skrb počinje slušanjem. Tek kad razumijemo osobu, možemo joj pružiti skrb koja zaista odgovara njezinim potrebama. Nekad samo treba učiniti taj prvi korak, porazgovarati sa stručnjacima i već se nakon prvog razgovora osjećati bolje. Taj osjećaj razumijevanja i empatije važan je u suočavanju sa svakom dijagnozom, a posebno s najtežom dijagnozom karcinoma. 

Više iz rubrike:
Povezani članci
Dr. Pancirov iz ambulante Mammella

Ultrazvuk i samopregled dojki – učinkovit pristup očuvanju zdravlja

Dr. Marija Pancirov

Liječenje raka dojke i holistički pristup, a ne rigidni okviri

Tražite više o zdravlju? Pretražite Portal Zdravlje
Najnovije s našeg portala
Smještaj za onkološke pacijente

Grad Split prepoznao vrijednu inicijativu Udruge Caspera

Tekst koji je ujedinio

Liječnik ženi s rakom: Postoji lijek, ali nije nam dostupan

Metastatski rak dojke

Važno je da poživim dovoljno dugo kako bih dočekala – lijek

Obnovljena splitska Klinika za onkologiju

Prof. Vrdoljak: Danas s rakom živi tri puta više ljudi nego početkom 2000ih

Portal Zdravlje donosi
Odabrali čitatelji
Metastatski rak dojke

Važno je da poživim dovoljno dugo kako bih dočekala – lijek

Kako usvojiti naviku vježbanja?

3-3-3 pravilo treninga – put do redovite tjelovježbe

Tekst koji je ujedinio

Liječnik ženi s rakom: Postoji lijek, ali nije nam dostupan

Doc. dr. sc. Vesna Ramljak

Mlade žene, majke, trudnice, i one dobivaju karcinom dojke

Kontakt / Predloži temu
Zdravstvena pismenost
Utjecaj gripe na razvoj demencije

Gripa i neurološke posljedice ove virusne bolesti

doc. dr. sc. prim. Boris Radić
Boluje deset posto populacije

Prof. Degmečić objašnjava razliku između straha i fobije

Marija Mihelić

Od pothranjenosti umire čak 10 do 20 posto onkoloških bolesnika

Nađa Berbić

Oralni karcinom – simptomi u ustima koje ne smijete zanemariti

Redakcija