Cijela Hrvatska ponovo se udružila, ovaj put za pomoć 16-godišnjem Damiru Pejiću iz Vukovara kojem se visoko rizična akutna limfocitna leukemija (ALL), od koje se uspio izliječiti 2019., ponovo vratila. Hitno se traži donor krvotvornih matičnih stanica budući je ovaj hrabri dječak nedavno ostao bez majke, a braće i sestara nema. S hrabrim i optimističnim budućim tehničarom-nutricionistom, učenikom Srednje strukovne škole Marka Babića u Vukovaru, razgovarali smo netom po izlasku iz bolnice. U stanu koji je dobio na korištenje od osječke Udruge „Moje dijete“ gdje boravi između kemoterapija. S njim je trenutno ujak Slobodan koji ga budno pazi.
Vjeruje u dobar ishod
– Dobro se osjećam. Osim što imam malih problema s mučninama odnosno nuspojavama nakon kemoterapija. Problem su mi i afte koje mi se stvaraju pa jedem samo puding, jogurt i mekšu hranu, ali uglavnom je sve u redu. U nedjelju sam primio posljednju kemoterapiju u ovom ciklusu. Ako se pronađe donor do sljedeće, to će mi biti posljednja kemoterapija, ispričao nam je Damir. Kemoterapiju prima u kontinuitetu od tjedan dana i potom ima tri do četiri tjedna stanke. Kaže da nadu nije gubio ni prije nego je njegova priča dospjela u javnost. Izlazak u medije pomaže mu, kaže, da se proces ubrza. I to ne samo njemu, dodaje, već i svima koji su u istoj situaciji kao i on te da se podigne svijest o leukemiji.
– Znam da u Hrvatskoj ima oko 2000 osoba koje su se testirale. U svijetu ih je oko 65 tisuća i nadam se da će se uskoro naći i jedan za mene. Onaj tko se testira neće biti samo moj donor već svim pacijentima kojima matične stanice budu podudarne, pojasnio je Damir kojem su liječnici objasnili da se čeka donor i potom slijedi oporavak od transplantacije.
Majka nosila torbu u školu
Potom će, kaže, na redovne kontrole kako se bolest ne bi vratila. Inače, Damir je prvi put obolio 2019. kad je počeo gubiti na kilaži i osjetio velike bolove u nogama, zbog čega, dodaje, nije mogao sam ići do škole koja mu je od kuće tek pet minuta. Torbu bi mu, sjeća se, nosila majka, a u KBC Osijek i potom KBC Zagreb prebačen je nakon što se onesvijestio u školi. Potvrđena mu je leukemija i taman kad je mislio da je sve u redu, jer je četiri i pol godine imao uredne nalaze na kontrolama, zaboljela ga je glava. Uslijedile su pretrage, a nakon što je, sjeća se, počeo povraćati u toaletu gdje ga je pronašla baka, ponovo je došao u Zagreb gdje mu je otkriven recidiv.
– Moram se boriti i znati nositi s bolešću. Evo, sad sam u stanu i smijem i izaći van. No ne bez maskice i ako su niži nalazi moram se kloniti gužve. U međuvremenu pratim Olimpijadu i navijao sam za braću Sinković, Sandru Elkasević, a pratio sam i Donnu Vekić. Imamo još natjecatelja iz Hrvatske i navijat ću i za njih, poručio je hrabri Damir koji će se, kaže, i sam vratiti sportu. Konkretno košarci koju trenira cijeli život. Jedno vrijeme trenirao je i tenis. Rado bi, kaže, trenirao i jedno i drugo. Posebice tenis koji duže nije igrao. Želi ponovo zaigrati na parketu KK Borova. Osim što prati Olimpijadu na televiziji, voli igrati Play Station i vrijeme mu, kaže, tako brže prolazi. Dodao je da su u bolnici zabranjene posjete.
Podrška prijatelja
No to nije prepreka da gotovo svakodnevno komunicira sa svojim društvom iz Vukovara.
– Imam stvarno jako dobar krug prijatelja s kojima se čujem skoro svaki dan. Uz njih mi brže prolazi vrijeme. U bolnici sam od svibnja, a budući sam imao dobre ocjene nastavnici su mi ih zaključili ranije. Drugi razred pohađat ću vjerojatno online, otkriva nam svoje planove Damir koji nestrpljivo čeka vijest o podudarnom donoru.
Stoga, ne preostaje ništa drugo, nego se odazvati na davanje krvi kako bi se pronašla osoba koja će spasiti život ovom vrijednom učeniku i košarkašu, hrabrom i optimističnom Vukovarcu koji nam je, na upit je li mu što potrebno, skromno odgovorio:
– Ne treba. Ne trebam ništa osim donora…
Važne informacije za donore
Podsjetimo da darivatelji mogu biti osobe bilo koje krvne grupe. Osoba treba biti mlađa od 40 godina i dobrog zdravstvenog stanja.
Svi voljni pomoći mogu se javiti u Petrovu 3 u Zagrebu, radnim danom od 7,30 do 19, a subotom od 7,30 do 15 sati. Osoba za kontakt je Patricija Topić-Šestan, dr. med. spec. transfuzijske medicine – 01/4600303, e-mail: savjetovaliste@hztm.hr.
Također, moguće se javiti i u Klinički zavod za transfuzijsku medicinu KBC-a Osijek: utorkom i četvrtkom od 12 do 19 sati, ponedjeljkom i petkom od 7,30 do 14,30 te srijedom od 7,30 do 18,30 sati. Osoba za kontakt je prof. dr. sc. Marina Samardžija – 031/511-570 i 511-51, e-mail: samardzija.marina@kbo.hr
Javiti se treba uz napomenu da je darivanje za Damira Pejića. Kao i uvijek u kriznim situacijama, pokažimo veliko srce. Pomozimo Damiru da se izliječi i vrati u Vukovar svojoj obitelji i prijateljima!