Posebna moć Zagrebačke deklaracije je što ujedinjuje organizacije pacijenata iz zemalja središnje i istočne Europe koje su istupile s jednom porukom. Memento, jedna riječ. Kad imamo ovakav dokument, moramo ga održati živim. On ne smije ostati statičan i treba iskoristiti svaku priliku, prigodu, političku priliku za njegovu promociju i unapređenje. Najvažnije je da Deklaracija ne sjedi na polici i ne skuplja prašinu. Mora biti živ, dišući dokument za koji sve organizacije i zemlje koje ga potpisuju trebaju osigurati da živi u budućnosti, snažna je poruka Mike Morrisseya, izvršnog direktora European Cancer Organisation o Zagrebačkoj deklaraciji.
Glas koji ne smije biti zaboravljen
Zagrebačka deklaracija zajednički je dokument udruga onkoloških pacijenata donesen i predstavljen na konferenciji Glas onkoloških pacijenata održanoj u Zagrebu početkom rujna. Koncizni i konkretni stavovi te preporuke oboljelih od raka odnosno organizacija koje ih okupljaju, predstavljaju i zastupaju, sadržaj su ovog dokumenta – Deklaracije – koja ima i međunarodnu podršku, a čiju je vrijednost opisao Morrissey. Predsjednik European Cancer Organisation bio je na spomenutoj konferenciji gdje je, uz ostalo, rekao kako glas pacijenata ne smije nikada biti zaboravljen.
– Kada sam bio pozvan doći i vidio tim konferencije Glasa pacijenata, znao sam da moram biti ovdje. Hrvatska je iznimno važna zemlja za European Cancer Organisation. Ima nekih područja gdje je Hrvatska lider u liječenju i prevenciji raka, a i nekih gdje na putu moramo biti zajedno. Ovo je jako važan period u životu borbe protiv raka. Europa, EU, politički i financijski ulaže u Europski plan borbe protiv raka. Naš posao kao zajednice je da ne propustimo ovaj vlak, da ne propustimo priliku. Ako dopustimo da odluke o raku donosi samo administracija, samo ljudi s tehničke strane, i ne budemo slušali pacijente, nećemo donijeti ispravne odluke – poručio je Morrissey na konferenciji.
Registar nejednakosti
Treba istaknuti kako je organizacija koju vodi federacija 42 udruge onkoloških eksperata i 21 europske udruge pacijenata. Ujedinjenost koja ne poznaje granice kako struke tako ni one geografske, osnažuje europsku borbu protiv raka. U toj pak borbi, nažalost, ni dalje nisu svi i svugdje jednaki. Nejednakost u onkološkoj skrbi jedna je od najvažnijih tema na europskoj razini i tema o kojoj se moglo čuti na zagrebačkoj konferenciji. Kroz panel diskusije okupljeni stručnjaci, uz onkološke nejednakosti, razgovarali su i o ishodima liječenja. Kako je istaknula voditeljica predstavništva Europske komisije u RH, Zrinka Ujević, prvi registar nejednakosti pokazuje neprihvatljive nejednakosti u pristupu borbe protiv raka u Europi.
Europskim kodeksom protiv raka želimo osigurati da najnovije spoznaje budu osnovni dio naših zajedničkih napora u borbi protiv raka. Svjesni smo da i dalje postoje poteškoće s kojima se suočavaju naši oboljeli od raka. Zato je naš cilj da u snažnoj Europskoj zdravstvenoj uniji nitko ne bude zapostavljen, neovisno o svojoj medicinskoj predispoziciji, prognozama ili povijesti bolesti. Puno je još posla pred nama pri čemu će politička potpora biti ključna, poručila je Ujević.
Glas onkoloških pacijenata organizirale su zagrebačka udruga Sve za nju, Europa Donna iz Slovenije i Udruženje pacijenata Srbije. Cjelokupan tekst Zagrebačke deklaracije pročitajte ovdje.