Portal ZdravljeAktualnoIRB: Nove spoznaje o mehaničkoj regulaciji staničnog tkiva u homeostazi  
Istraživanje Instituta Ruđer Bošković

IRB: Nove spoznaje o mehaničkoj regulaciji staničnog tkiva u homeostazi  

Te spoznaje u budućnosti mogu pridonijeti razumijevanju regeneracije tkiva te dijagnostici različitih bolesti, ističe IRB. Istraživanje je objavljeno u prestižnom znanstvenom časopisu Physical Review X, jednom od vodećih svjetskih časopisa u području fizike.

Kako se objašnjava u priopćenju, tijekom životnog vijeka, zbog bolesti ili ozljeda u organizmu mijenjaju se elastična svojstva staničnih mikro-okruženja. Prilagodbe na te promjene do sada su se analizirale na razini individualnih stanica, međutim mehanički utjecaji mikrookruženja na tkiva nisu do sada bili sustavno istraženi.

Primjenjujući metode teorijske i eksperimentalne biofizike, u radu su se proučavala jednostavna modelna tkiva epitela.

Istraživanje je pokazalo da tvrdoća izvanstanične matrice diktira organizaciju i brzinu rasta tokom razvoja tkiva od razine proteina koji su odgovorni za mehano-osjetljivost, preko oblika stanica, do same gustoće stanica u tkivima.

Zanimljivo je ipak da dok se s elastičnosti okoline mijenja oblik stanica i njihova pokretljivost, organizacija funkcionalnog tkiva je u topološkom smislu neovisna o uvjetima rasta.

”Ovaj rezultat ukazao nam je na kompliciraniju vezu između gustoće i pokretljivosti stanica, nego što nam je to ranije bilo poznato. Utvrdili smo da je organizacija epitelnog tkiva vrlo robusna usprkos velikim varijacijama u gustoćama tkiva koje su vođene različitim tvrdoćama mikro-okruženja. To nam ukazuje da je u staničnim tkivima gustoća rezultat adaptacije, te da se topologija, odnosno organizacija stanica, aktivno kontrolira kako bi tkivo izvršavalo svoju funkciju. Ta činjenica može se iskoristiti u dijagnostici, a ima potencijalne implikacije u razumijevanju procesa regeneracije epitela”, zaključuje prof. dr. sc. Ana Sunčana Smith, voditeljica istraživanja.

Više iz rubrike:
Povezani članci

U RH porast invazivnih vrsta komaraca, razvijena aplikacija za kontrolu

POSTIGNUĆA

Kemičari s ‘Ruđera’ razvili novi protokol za derivate korisne farmaceutskoj industriji

Tražite više o zdravlju? Pretražite Portal Zdravlje
Najnovije s našeg portala
Rak prostate - apel udruge

Muškarci, razgovarajte o vlastitom zdravlju!

Iskustvo iz ZFMIR-a u Bizovcu

Zahvaljujući ovim terapijama, ponovno hodam kao ranije

Liječnice donose odgovore

Kortizol, hormon stresa, ima niz važnih uloga u organizmu

Podrška na otoku

More snage Brač – udruga koja okuplja oboljele od raka

Portal Zdravlje donosi
Odabrali čitatelji
Onkolozi poručuju

U borbi s rakom dojke dvije linije liječenja danas su – zastarjeli pristup

Intervju

Prof. Vrdoljak: U sistemskoj terapiji raka dojke svjedočimo revoluciji

Iskustvo iz ZFMIR-a u Bizovcu

Zahvaljujući ovim terapijama, ponovno hodam kao ranije

Ovog gosta je dosta

Četvorka zdravstvu – iza svake ove ocjene stoji život

Kontakt / Predloži temu