Portal ZdravljeŽivi zdravoSvaki četvrti 16godišnjak u RH razmišljao o tome da si naudi
Mentalno zdravlje

Svaki četvrti 16godišnjak u RH razmišljao o tome da si naudi

Svaka četvrta mlada osoba u dobi od 16 godina izjavila je da je razmišljala o tome da si naudi, a svaka deseta da je pokušala suicid.

Epidemiološki podaci pokazuju nam da su problemi mentalnog zdravlja među mladima u Hrvatskoj iznimno rašireni. Svaka četvrta mlada osoba u dobi od 16 godina izjavila je da je razmišljala o tome da si naudi, a svaka deseta mlada osoba u toj dobi rekla je da je pokušala samoubojstvo. Obzirom na raširenost ovog problema, vrlo je važno raditi na jačanju mentalnozdravstvene pismenosti. Posebno je to važno kod odgojno-obrazovnih djelatnika koji se, istraživanja nam pokazuju, većinski ne osjećaju dovoljno sigurnim u vlastite sposobnosti, iznijela je prof. dr. sc. Sanja Musić Milanović rezultate programa mentalnozdravstvenog opismenjavanja učitelja i nastavnika na nacionalnoj razini, naziva PoMoZi Da.

mentalno zdravlje
Predstavljanje rezultata projekta

Kroz taj program prošlo je 3914 odgojno obrazovnih djelatnika od kojih je 1390 završilo naprednu edukaciju. Uključene su bile 902 škole iz cijele zemlje. Pri predstavljanju ovih rezultata naveden je i podatak da 50 posto svih mentalnih poremećaja počinje prije 14te godine. Iz izvještaja Staje djece u svijetu (2021. godina) 11,5 posto adolescenata u Hrvatskoj ima problema s mentalnim zdravljem. Doprinos rezultatima dao je UNICEF sredstvima prikupljenima na Mliječnoj stazi kojima je realizirana nacionalna pokrivenost programa.

Više iz rubrike:
Povezani članci
Istraživanje

Reklame za slatkiše i sokove okružuju djecu i nameću loše navike

Muzikoterapija Udruge Jedra

Prof. dr. sc. Trivanović: Kvaliteta života bolesnika najvažniji je dio liječenja

Moj put do ravnoteže

Sanja Kalebić: “Svaki dan je nova avantura pisanja shopping liste”

Ovisnost o internetu

Kad internet postane bolest i utječe na svakodnevnicu

Tražite više o zdravlju? Pretražite Portal Zdravlje
Najnovije s našeg portala
Intervju

Prof. Vrdoljak: U sistemskoj terapiji raka dojke svjedočimo revoluciji

Pomoć oboljelima od raka

Budi dobro, ostani dobro! – predstavljanje projekta u Samoboru

Neizbrisiv trag u zajednici

Foto dana: Nagrada za životno djelo liječnicima Bressanu i Doriću

Onkolozi poručuju

U borbi s rakom dojke dvije linije liječenja danas su – zastarjeli pristup

Portal Zdravlje donosi
Odabrali čitatelji
Neizmjerna važnost suradnje

Foto dana: Zagrljaj za zajedničku borbu protiv raka dojke

Brini o jetri danas - spriječi rak sutra

Više od stotinu ljudi u jednom su danu otkrivene promjene na jetri

Onkolozi poručuju

U borbi s rakom dojke dvije linije liječenja danas su – zastarjeli pristup

Nova predsjednica Kluba Nada Rijeka

Psihološka pomoć nakon operacije i liječenja dojke je nezamjenjiva

Kontakt / Predloži temu