Ono što je zanimljivo, dr. Škopljanac se bavi ultrazvukom pluća kojim se, kako kaže, mogu vidjeti mnoge promjene na plućima, od upale, tumora do vode koja se u nekim stanjima nakuplja oko njih. Tom metodom se bavi od početka svoje specijalizacije i opisuje ju vrlo korisnom jer se pretragu radi kraj kreveta bolesnika i nema nikakvog zračenja za pacijenta. Kroz rad u pandemiji čiji virus u mnogih teško pogađa upravo pluća, dr. Škopljanac ultrazvukom je, da tako kažemo, istražio i taj utjecaj.
– Kada sam u početku bio raspoređen u COVID stacionar odmah me zanimalo kako to COVID upala pluća izgleda ultrazvučno, a rendgen pluća često nije bio dovoljan dok CT predstavlja značajnu količinu zračenja. U pandemijskim uvjetima je bilo nekad i teško organizirati veliki broj snimanja tako da se rodila ideja da ovom metodom počnem pregledavati sve bolesnike koji su primljeni na moj odjel. I vrlo brzo smo primijetili nešto neobično; a to je da ultrazvuk može predvidjeti tko će se od pacijenata pogoršati, tj. tko će završiti na respiratoru.
Naime, neki pacijenti koji su bili lakše kliničke slike pri prijemu u bolnicu su imali jako loš nalaz ultrazvuka. Nama je to u početku bilo nelogično, jer pacijent nije loše, a nalaz mu je jako loš. Tek za nekoliko dana bi vidjeli zašto je to tako jer su ti pacijenti gotovo u pravilu završavali na respiratoru ili na uređaju za visoki protok kisika.
Ovo saznanje se dr. Škopljanac s kolegama potrudio i uspio objaviti u Journal of Personalized Medicine dok su svoje spoznaje o ultrazvuku u svakodnevnom “covid radu” u praksi koristili i koriste.
Pacijente bi na vrijeme premještali na odjele koji su bliže Jedinicama intenzivnog liječenja, mijenjali bi i pojačavali modalitete liječenja sve u nadi i borbi da spriječimo ili ublažimo taj loši ishod. Trenutno radim u COVID Jedinici intenzivnog liječenja gdje se liječe upravo najteži bolesnici, oni koji su na respiratoru i životno su ugroženi. I dalje analiziramo sve podatke, a u pripremi je i znanstveni rad o određenim laboratorijskim pretragama u krvi za koje mislimo da mogu imati potencijalnu korist kao markeri za procjenu težine bolesti i praćenje odgovora na liječenje kod bolesnika na respiratoru s teškom COVID-19 upalom pluća.