Bijele golubice kao simboli mira i nade poletjele su visoko u nebo između dviju susjednih zgrada splitske bolnice, Rodilišta i Onkologije, iz novog Parka života, svečano otvorenog ovoga četvrtka. Čast da golubicama otvori košaru kako bi nastavile let s pravom je pripala Marini Zečić i suprugu. Marina je simbol života, borbe i vjere, njezin se životni put događao upravo između ove dvije zgrade; u želji za majčinstvom dobila je strašnu dijagnozu – karcinom dojke.
– Puno je emocija i velika mi je čast što sam prisutna i što sam dio ove velike priče. Sve je krenulo prije osam godina kada su mi dijagnosticirali rak dojke. Ubrzo nakon toga suprug i ja smo dobili blizance, naša dva mala čuda. Sve ide u najboljem redu i borimo se koliko možemo, ispričala je Marina u nekoliko rečenica dio svoje kalvarije.
S blizancima u naručju, pustili su golubice mira i time na najljepši način otvorili Park života.
Srce bolnice
Tamo između Klinike za onkologiju i Klinike za ženske bolesti i porode KBC-a Split, gdje se svakodnevno miješaju dobre i loše vijesti, radosti i tuge svečano je otvoren Park života – novo hortikulturno srce bolnice, prostor tišine, nade i unutarnjeg mira.

Na mjestu koje je do jučer bilo zanemareno, niknuo je prostor koji doslovno i simbolično povezuje početak i očuvanje života – rađanje i borbu za zdravlje. Ovaj jedinstveni park, u cijelosti realiziran donacijama građana i tvrtki pod okriljem Županijske lige protiv raka Split i KBC-a Split, osmišljen je kao dar zajednice onima kojima je to najpotrebnije.
Idejni začetnik ovog projekta, vodeći je hrvatski onkolog i međunarodno priznati stručnjak prof.dr.sc. Eduard Vrdoljak, o čemu smo već pisali.
Profesor Vrdoljak pojasnio je simboliku, ali i motive ovog projekta.
– Htjeli smo nešto više od liječenja, htjeli smo pružiti prostor koji vraća vjeru u život, mjesto gdje pacijenti, obitelji, liječnici i svi zaposleni mogu predahnuti, udahnuti i osjetiti da nisu sami. Uz zajedničke napore, uspjeli smo oplemeniti prostor koji se nalazio između dvije važne klinike – ginekologije i onkologije. Na jednoj strani se rađa život, a u drugoj se pak pacijenti bore za taj isti život i svoje zdravlje pa stoga novouređeni prostor nosi naziv Park života. To ime komunicira važnu i jasnu poruku o nadi, sreći i životnom ciklusu koji ne mora nužno biti tragičan, već nosi nadu i vjeru u bolje sutra, kaže prof. Vrdoljak.
Zajednica koja brine
Park života nije samo hortikulturni projekt. To je prostor koji govori o zajednici koja brine. O sustavu koji pruža ruku, o vjeri da zdravlje nije samo liječenje već i dostojanstvo, mir i podrška. Mjesto između dvije ključne bolničke klinike – gdje se rađa novi život i gdje se za njega ustrajno bori – sad ima snažnu poruku.

– Odlučili smo da projekt bude isključivo financiran iz donacija jer upravo to šalje najjaču poruku – da smo u borbi za zdravlje zajedno. Ovim putem bih se zahvalio i cijelom timu Županijske lige protiv raka Split kao i ravnatelju KBC-a Split, Krešimiru Doliću, na sinergiji i podršci. Još jednom hvala i svim našim donatorima koji su u projektu sudjelovali financijski, savjetodavno ili na bilo koji drugi način. Lokalna zajednica, donatori, zdravstveni djelatnici, svi su dali svoj doprinos i na tome im beskrajno hvala, ističe prof. Vrdoljak.
Na otvaranju je, kako i priliči trenutku, prštalo od emocija. Osim brojnih djelatnika bolnice, zastali su prolaznici, s bolničkim nalazom koji život znači, trebaju predah. Emotivnom događaju lijepo se uklopio Tedi Spalato, Splitski liječnici pjevači, Zbor splitskih liječnica, a poseban pljesak dobila je Klapa Caspera, istoimene udruge žena liječenih od karcinoma.
Trebamo prostor tišine
O važnosti parka govorio je prof. dr. Marko Dražen Mimica, predstojnik Klinike za ženske bolesti i porode.
– U visoko tehnologiziranom svijetu, trebamo prostore tišine i kontemplacije. Zahvaljujem svima koji su ga ostvarili i nadam se da ćemo ga zajedno koristiti i čuvati, rekao je Mimica.
Park života povezuje mjesto rađanja života te mjesto na kojem se brojni za život hrabro bore.
Glavni pokretač ove lijepe priče, prof. dr. sc.Eduard Vrdoljak, posebno je zahvalio donatorima.
– Park života nastao je kao simbol zajedništva, nade i borbe – mjesto između rađanja i opstanka. Zahvaljujem svima koji su u ovaj projekt utkali svoju zlatnu nit srcem, znanjem i dobrotom. Ovo je prostor gdje će djeca slikati i svjedočiti novom životu, a bolesnici nalaziti mir i snagu, zahvalio se.
Vidno ganut i ponosan bio je prof. dr. Krešimir Dolić, ravnatelj KBC-a Split.
– Park života je događaj godine za naš KBC. Prostor za predah, mir i snagu. Maslina simbolizira vječnost, zdravlje i pobjedu. Neka taj duh nadahne svakoga tko ovdje dođe. Svi smo odgovorni za kvalitetu naše bolnice, a ovaj park je korak prema njenom boljitku, poručio je ravnatelj.
Golubice su odletjele put neba, Tedi Spalato otpjevao „Dalmatino povišću pritrujena”, lijepo mjesto u bolnici uljepšalo se osmijesima…
Park života puno je više od fizičkog prostora jer služi kao putokaz kako graditi bolnicu kakvu pacijenti i zaposlenici zaslužuju. Park pruža mjesto utjehe svima koji proživljavaju teške trenutke, a onima koji proživljavaju trenutke najveće radosti, mjesto užitka, predaha i mjesto nade. Nade da će onaj nalaz s najtežom dijagnozom pred zabrinutim licem biti bolji. Nade da će još jedna terapija dati rezultate, da će se iz rodilišta čuti dječji plač, kao simbol novog života. Poput dva Marinina čuda od života s početka ovog zapisa.