Najkraće rečeno; nitko nije kriv. Zaključak je šesteročlanog povjerenstva formiranog za inspekciju u slučaju preminulog Vladimira Matijanića. Takav je nalaz netom predstavljen na press konferenciji u Ministarstvu zdravstva. Nalaz je objavila Mirjana Tadić, voditeljica Službe za inspekcije pri Ministarstvu zdravstva.
– Pokojni Vladimir Matijanić bolovao je od Sjorgrenova sindroma uz intersticijsku bolest pluća, postavljena je sumnja na sarkoidozu koja nije potvrđena. Nije uzimao terapiju i nije se redovito kontrolirao. Obiteljska liječnica mu je preporučila i zakazala termin za cijepljenje. Pacijent je samoinicijativno kontaktirao privatnu specijalisticu koja je predložila odgodu za tri do četiri tjedna nakon početka imunomodulacijske terapije. No, terapiju nije uzimao niti se ponovno javio – iznijela je Tadić.
Navela je da oko preporuke za cijepljenje „nije bilo moguće ispitati privatnu specijalisticu”. Tijek liječenja preminulog Matijanića Tadić je opisala ovako:
– 2.8. pacijent je pregledan na Hitnoj Klinike za infektologiju radi privremenog kašlja, temperature i pozitivnog kućnog testa. Otpušta se na kućnu njegu zbog nepostojanja indikacije za hospitalizaciju. Obiteljska liječnica cijelo vrijeme osigurava kontinuitet liječničke skrbi uz adekvatne uvjete. Višekratne konzultacije s pacijentom tijekom 3. i 4. kolovoza prepoznaje rizik za mogući razvoj težeg oblika bolesti i izdaje mu uputnicu za hitnu infektivnu. 5.8. kontaktira dispečera te je upućen Tim1. Prilikom intervencije prema izmjerenim vitalnim parametrima nije bilo razloga za hospitalizaciju što stručno povjerenstvo smatra primjerenim. Tijekom druge intervencije pacijent je lošijeg općeg stanja pri čemu se liječnica odmah odlučila za transport. Došlo je do kardiorespiratornog aresta i smrtnog ishoda. Medicinska dokumentaciju u dijelu je nekonzistentna – rekla je Tadić uz zaključak: Nismo uočili značajnih stručnih propusta.
Nalaz inspekcije: Kod pokojnog Matijanića nije bilo stručnih propusta
Više iz rubrike:
Aktualno
Tražite više o zdravlju? Pretražite Portal Zdravlje
Najnovije s našeg portala
Savjeti za tjelovježbu
Fleksibilnost i mobilnost – osnova funkcionalnog tijela
Pomoć oboljelima od raka
Budi dobro, ostani dobro! – predstavljanje projekta u Samoboru
Portal Zdravlje donosi
Odabrali čitatelji
Neizmjerna važnost suradnje
Foto dana: Zagrljaj za zajedničku borbu protiv raka dojke
Brini o jetri danas - spriječi rak sutra
Više od stotinu ljudi u jednom su danu otkrivene promjene na jetri
Nova predsjednica Kluba Nada Rijeka









