Naime, tamošnji tim znanstvenika izradio je zaštitne maske čijim se pregledom pod ultraljubičastim zrakama može utvrditi jesu li oni koji su ih nosili bili zaraženi koronavirusom.
Zanimljivost je da se antitijela koja proizvode nojevi koriste kao sredstvo za određivanje prisutnosti virusa. Japanski znanstvenici došli su na ideju ubrizgati ubijeni koronavirus ovim velikim pticama jer mogu proizvesti veliku količinu antitijela za obranu od mikroorganizama. Ženkama je ubrizgan virus kako bi se izdvojila antitijela iz jaja koja one polože.
U masku se na razini usta ubacuje poseban filter koji se nakon upotrebe maske skida i prska fluorescentnom tvari koja sadrži antitijela noja. Filter se zatim pregledava lampom koja emitira ultraljubičaste zrake – ako je prisutan koronavirus, zasjat će antitijela noja, što znači da je osoba zaražena.
Voditelj istraživačkog tima, profesor veterine Yasuhiro Tsukamoto, kaže da su do sada testirane maske 32 zaražene osobe, a tvar s nojevim antitijelima vjerno je pokazala količinu virusa i njezino postupno smanjivanje tijekom deset dana. Tim se nada da bi njihov izum mogao biti službeno odobren i ući u široku komercijalnu upotrebu tijekom sljedeće godine.
Otkrivanje prisutnosti virusa na unutarnjem filteru maske golim okom nudi značajno nove mogućnosti jer pruža znanja koja se mogu koristiti za slanje ljudi na PCR testiranje, a naročito pomažu za lakše identificiranje asimptomatskih nositelja virusa.
Tim profesora Tsukamota proizveo je (vrlo popularne u Japanu) maske obložene antitijelima noja koja neutraliziraju koronavirus u travnju ove godine. Sada pokušavaju pridonijeti jednostavnom ranom otkrivanju zaraženih.