U svijetu je danas više od milijardu pušača. Ono što moramo znati jest da su zadnjih desetljeća ljudi izloženi informacijama kako pušenje ubija. Ali broj svejedno ne uspjevamo smanjiti. Moramo pronaći rješenje, poručio je prof.dr.sc. Reuven Zimlichman, izraleski medicinski autoritet, na međunarodnom kongresu o prehipertenziji, hipertenziji i kardio metaboličkom sindromu.
U organizaciji Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti te uz podršku međunarodnih stručnih društava kongres je okupio stotine liječnika i medicinskih eksperata iz cijelog svijeta. Uz akademika Bojana Jelakovića prof. Zimlichman predsjedavao je kongresom te je s gore spomenutim uvodom otvorio temu statusa pušača u svijetu.
Kamo i kako dalje?
Gotovo polovica pušača s koronarnom bolešću svejedno nastavlja pušiti, a ne prestaje njih 52 posto čak ni nakon moždanog udara. S tim postocima prof. Zimlichman upitao je svoje sugovornike i okupljenu publiku u zagrebačkom Westinu – kamo i kako dalje?
Na to pitanje su nastojali odgovoriti stručni sugovornici iz država koje su na vrhu svjetske ljestvice prema broju pušača. Među njima je prof.dr. Nebojša Tasić, kardiolog iz Srbije, zemlje koja je druga na svijetu s 39 posto pušača. Nalaze se, kako je iznio, odmah iza države Nauru, mini otoka u Tihom oceanu s desetak tisuća stanovnika.
Pušenje samo jedne cigarete dnevno nosi rizik od koronarne bolesti i moždanog udara. Istraživanja vrlo jasno pokazuju kako je većina štete kod pušača uzorkovana otrovnim spojevima tijekom sagorijevanja duhana. Pristup harm reduction znamo iz drugih dijelova medicine. Uključujući taj koncept možemo učiniti nešto važno, ponuditi alternativu za odrasle pušače koji nastavljaju pušiti – stava je prof. Tasić.
Pristup koji je naveo prisutan je već u nizu drugih država, a sam prijevod naziva sugerira njegov krajnji cilj “manje štete”. Odvikavanje od pušenja klasičnih cigareta korištenjem manje štetnih nikotinskih proizvoda poput e cigareta ili snusa.
– Pacijenti koji se ne mogu odviknuti pušenja trebaju imati neku alternativu. A donosioci odluka moraju raditi sa strukom kako bi bili sigurni u ovaj koncept, poručio je.
Kraći život stanovnika Bugarske
Vrlo slična situacija s pušenjem i zdravstvenim posljedicama na brojno stanovništvo događa se i u Bugarskoj. Zemlji u kojoj je očekivano trajanje života pri rođenju među najnižima u Europi, a koje se u jednoj godini smanjilo za 1,5 godinu! Iznio je to prof. Arman Postadzhiyan, voditelj kardiologije bolnice Sv. Ana u Sofiji.
Pušenje, prehrana, alkohol i fizička neaktivnost su uzrok gotovo polovice svih smrti u Bugarskoj, započeo je prof. Postadzhiyan uz uvodno pitanje “Quit or die?” (Odvikni se ili umri?).
Prestanak pušenja preporučuju sve smjernice i autoriteti, ali to generalno nije nimalo lako, naveo je bugarski kardiolog predstavljajući kako se Bugarska odlučila za novi pristup.
Predsjednici više stručnih društava okupljeni su pod kapom tamošnjeg Ministarstva zdravstva kako bi donijeli nova rješenja za kontrolu i smanjenje visoke razine pušenja i ostalih spomenutih faktora rizika. Okreću se jasno pristupu smanjenja štete i “prebacivanju” pušača ovisnika na alternativne proizvode poput e cigareta.
Navika kao dio kulture
Bezdimni duhanski proizvodi pokazali su se uz farmakoterapiju najuspješnijima za prestanak pušenja, iznijela je rezultat studije dr. Josipa Josipović iz KBC-a Sestre milosrdnice. Kao predstavnica hrvatskih prilika na ovu temu ova je liječnica dala širi kontekst oko pušenja i ovisnosti. Pušenje je u svim ovim zemljama dijelom u kulturi, u navici te kao metoda smanjenja stresa. Iako je Svjetska zdravstvena organizacija stava kako alternativni proizvodi nisu dokazali manju štetnost dr. Josipović izlaganjem niza istraživanja ukazala je na suprotno. Na kraju u raspravu se uključio i prof. Harry Grassos iz Grčke, zemlje koja je prema Eurobarometru 2020. bila prva prema broju pušača, a ove godine je četvrta.
– Rješenje na koje se medicinska zajednica treba fokusirati su novi proizvodi. U Grčkoj je 2019. donesen nacionalni plan protiv pušenja. Godinu kasnije pokrenuli smo autorizacijski proces za nove alternativne proizvode. Ove godine naš je ministar zdravstva sam izjavio kako su ovi proizvodi manje štetni – iznio je prof. Grassos. Višegodišnji apeli struke, validacija dostupnih istraživanja i suradnja s administracijom rezultirali su grčkim zaokretom prema prihvaćanju pristupa smanjenja štete kao rješenja.