Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ) izvijestio je da je od rujna 63.239 osoba cijepljeno protiv pneumokokne infekcije koja uzrokuje tešku upalu pluća.
Prethodnih pet mjeseci utrošen je rekordan broj toga cjepiva za odrasle osobe. HZJZ je nedavno nabavio dodatnih 15 tisuća doza kako bi se građani mogli cijepiti tijekom proljeća i ljeta.
Protiv pneumokokne bolesti većina se osoba cijepi jednom u životu. Može se cijepiti tijekom cijele godine, a HZJZ posebno poziva građane s povećanim rizikom.
Proljeće i ljeto idealno je razdoblje za cijepljenje protiv pneumokoka jer će tako cijepljena osoba do sljedeće zime steći imunitet.
Pod povećanim su rizikom osobe s kroničnim nezaraznim bolestima – dijabetesom, kroničnom opstruktivnom bolesti pluća, kroničnom srčanom bolesti te ostale imunokompromitirane osobe.
Cjepivo je za osobe s povećanim rizikom besplatno, a dostupno je kod obiteljskih liječnika koji najbolje poznaju svoje kronične bolesnike.
HZJZ nabavio još 15 tisuća doza cjepiva protiv pneumokoka
Više iz rubrike:
Aktualno
Povezani članci
HZJZ-ov ZdrAVKO
Digitalni asistent Zdravko treba na – bolovanje
Epidemija i dalje traje
U ovoj sezoni dosad je od gripe preminula 51 osoba
Tražite više o zdravlju? Pretražite Portal Zdravlje
Najnovije s našeg portala
Liječenje raka dojke u RH
Prof. Pleština: Hrvatska se po preživljenju podigla iznad EU prosjeka
Pokreni nešto svoje
Dodijeljena potpora poduzetničkim inovacijama
Klinika za očne bolesti KBC Split
Svjetski kongres hrvatskih oftalmologa u Solinu
Rijetka bolest teških simptoma
Povukao sam kabel i slomio četiri rebra – tako izgleda miastenija gravis
Portal Zdravlje donosi
Odabrali čitatelji
Podrška oboljelima
Miastenija gravis – okrutni simptomi i dugačak put do dijagnoze
Renatin život s teškom bolesti
Miastenija mi je uzela mišiće, ali nije dušu
Na što nas upozorava naš mozak
Poremećaji spavanja mogu biti prvi simptomi ozbiljnih neuroloških bolesti
Obuća i zdravlje
Loš izbor obuće uzrokuje bolove u nogama, koljenima, leđima
Zdravstvena pismenost
Važnost pravovremene dijagnoze















