Portal ZdravljeAktualnoElektričnim impulsima prvi put uništeni tumori jetre i gušterače u Vinogradskoj

Električnim impulsima prvi put uništeni tumori jetre i gušterače u Vinogradskoj

Električnim impulsima uništeni su karcinomi jetre s razvijenim metastazama U Kliničkom zavodu za dijagnostičku i intervencijsku radiologiju KBC-a Sestre Milosrdnice. Zahvat je izveden po prvi puta u Hrvatskoj i ovom dijelu Europe.
Pod stručnim vodstvom dr. Luke Novosela iz KBC-a Sestre Milosrdnice, ovoga su tjedna izvedeni zahvati Ireverzibilne elektroporacije (IRE). Izvedeni su metodom ablacije koja ne koristi toplinu za uništavanje tumora, već specifične električne impulse. Oni uzrokuju odumiranje stanica tzv. apoptozu bez rizika za ostale zdrave okolne strukture.

Izazvano odumiranje tumora

Glavna je prednost ove metode prirodno odumiranje tumora, jer organizam u roku šest mjeseci samostalno i u potpunosti razgradi tumore te ih zamijeni novim zdravim tkivom, zbog čega ne ostaje niti ožiljak na organima, ističe ravnatelj KBC-a Sestre milosrdnice Davor Vagić.
Navedena metoda je potencijalno rješenje za terapiju tumora i metastaza smještenih duboko u jetri. Onih koji su nedostupni kirurgiji i ostalim metodama liječenja. Vrlo često se koristi i u terapiji tumora gušterače i prostate koji su teško dostupni klasičnim operativnim zahvatima.

Dvoje pacijenata sljedeći dan kod kuće

Dvoje pacijenata nad kojima je izveden zahvat Ireverzibilne elektroporacije (IRE), već su idući dan, bez komplikacija i bolova, otpušteni iz bolnice uz nužno daljnje praćenje liječenja bolesti.
Izvedeni zahvat Ireverzibilne elektroporacije (IRE) stručnog tima KBC-a Sestre milosrdnice pratili su i kolege liječnici iz zemalja regije s ciljem edukacije i uvođenja te metode i u njihove bolničke centre, navodi ravnatelj Vagić.

Više iz rubrike:
Povezani članci
Rad prof. Lugović Mihić

Pacijenti s urtikarijom imaju višu razinu hormona stresa

Objašnjenje dr. sc. Ožegić

Lijekovi za mršavljenje i anestezija – rizici i opasnosti

Objašnjava prof. dr. sc. Krušlin

Nalaz PHD – kako nastaju, što pokazuju i koliko se dugo čekaju

Sarina priča – nakon dva moždana i nepokretnosti, danas radi tisuće koraka

Tražite više o zdravlju? Pretražite Portal Zdravlje
Najnovije s našeg portala
Obuća i zdravlje

Loš izbor obuće uzrokuje bolove u nogama, koljenima, leđima

Hrvatska liga protiv raka

14 preporuka za smanjenje rizika za razvoj zloćudnih bolesti

Podrška oboljelima

Miastenija gravis – okrutni simptomi i dugačak put do dijagnoze

Palijativna skrb

I kad se neka bolest ne može liječiti, uvijek je moguće pomoći

Portal Zdravlje donosi
Odabrali čitatelji
Lijek postoji, ali ne kod nas

Pomozimo da uz Rubena prvi dan škole bude njegova majka!

Obuća i zdravlje

Loš izbor obuće uzrokuje bolove u nogama, koljenima, leđima

Osam godina inicijative

Projekt prijevoza na liječenje oboljelih od raka započele su Nismo same

Podrška oboljelima

Miastenija gravis – okrutni simptomi i dugačak put do dijagnoze

Kontakt / Predloži temu
Zdravstvena pismenost

Prof. dr. sc. Dunja Degmečić: Fobije su fascinantne baš kao i ljudski um

Nefreteta Zekić Eberhard

Dr. Alenka Brozina: Influenceri nisu doktori, broj pratitelja ne garantira znanje

Nađa Berbić
Akademik Miličić

Što je veći višak kilograma, to se više skraćuje životna dob

Ivana Rimac Lesički
Zdravlje zubi

Dr. Sikora: Ako se ne liječi, karijes može dovesti i do sepse

Marija Mihelić