Splitska Riva ponovno je zasjala u bojama optimizma na velikoj humanitarnoj utrci ‘Race for the Cure’ na kojoj se ove godine okupilo četiri tisuće sudionika. Ovogodišnja utrka Županijske lige protiv raka – Split ima cilj kupnju Scalp cooling uređaja. To je uređaj koji smanjuje opadanje kose prilikom primanja kemoterapije. Cijena uređaja je 50 tisuća eura, dok će se dio sredstava utrošiti i na preglede mamografskim aparatom za žene koje žive na otocima. O kakvom je odazivu na utrku riječ najbolje govori podatak da je već prikupljeno 44 tisuće eura.
Sve je lakše uz podršku
Omiljena splitska šetnica nikad ljepša u nedjeljno jutro, a nakon kiše i nebo se smilovalo i podarilo plavo nebo i sunčan dan. Tisuće sudionika u bijelim i ružičastim majicama, tisuće sudbina, životnih priča, a među njima i priča Marije Majić. Sutkinja Županijskog suda u Splitu dijagnozu karcinoma dojke dobila je prije nešto više od deset godina. Iako je prošlo vremena, sjećanja su svježa, a emocije još uvijek jake.
– To je za mene i moju obitelj bio veliki šok jer se u tom vremenu moj otac liječio od karcinoma debelog crijeva. Još jedna okolnost koja je tu tešku situaciju dodatno pogoršavala je što je moja mlađa sestra par godina ranije, također, liječena od iste dijagnoze, prisjeća se Marija.
Nakon operacije uslijedile su višemjesečne kemoterapije i radioterapija, no sve je lakše uz veliku podršku najbližih.
– Uz bezgraničnu podršku cijele obitelji, a posebno supruga i sestre, koji su bili uz mene u svakom trenutku, kada sam pomislila da ne mogu nastaviti dalje, okončala sam svoju borbu s bolešću. Bez obzira što je karcinom koji mi je dijagnosticiran bio iznimno invazivan, upravo činjenica ranog otkrivanja tijekom redovite kontrole, uvelike je poboljšala moje prognoze uspješnosti liječenja. Stoga nije floskula ako kažem da je potrebno jednom godišnje obaviti pregled uzv dojki ili mamografiju, naglašava Marija.
Bez stigme
Od svih trenutaka od postavljene dijagnoze do okončanja liječenja, najupečatljiviji joj je bio jedan trenutak: -Zauvijek ću pamtiti kad sam se nakon operacije probudila iz narkoze, a moja starija kći je upravo tog dana polagala maturalnu radnju iz matematike. Tada sam mislila kako je situacija strašna, da gora ne može biti, ali prebrodili smo sve kao obitelj i iz svega toga izašli smo puno jači – priča Marija.
I ove godine, kao i prošle, sudjeluje u ‘Race for the Cure’ za ekipu gimnazije Marko Marulić. Najzaslužnija osoba za brojnost te ekipe je njezina sestra prof. Gorjana Karaman.
Na utrci mnoštvo žena, ali i muškaraca, među njima Andro Krstulović Opara, bivši splitski gradonačelnik, sadašnji saborski zastupnik koji je i sam proživio borbu protiv raka. On trči u ekipi Tabani.
-Ova utrka je prije svega potrebna kako bi svi osvijestili važnost brige za zdravlje. ‘Race for the Cure’ je jedan lijepi oblik potpore onima koji se liječe od raka – posebno naše žene, majke, sestre, kćeri, unuke. Stalno naglašavam da ne smijemo stigmatizirati oboljele od raka već im omogućiti dostojanstvo i tako se prema njima odnositi u poslu i životu. Oboljeli i oni koji se liječe imaju pravo na rad i moraju biti potpuno integrirani u svakodnevni život. To je također ljekovito. Tvrdim da je rad najbolja terapija, naravno uz stabilnost i potporu obitelji i prijatelja. Jako može pomoći i fizička aktivnost u prirodi, trčanje, hodanje, planinarenje, bicikliranje, plivanje. Bilo što, samo ne zatvaranje u četiri zida, zatvaranje u sebe i prepuštanje tamnim mislima.- poručuje uz osmijeh Krstulović Opara.
Na kraju kaže kako svima treba vedrine i dobre volje i prijatelja oko sebe. To nam daje snagu i nadu u pobjedu.
Svima zvona zvone
Jedan od onih koji je tešku dijagnozu morao izreći tisućama ljudi je splitski onkolog, prof. dr. Eduard Vrdoljak.
– Živimo u vremenu u kojemu često stavljamo druge vrijednosti prije zdravlja. Konzumerizam i materijalizam ispred zdravlja i prave sreće. Trka za zdravlje, protiv bolesti, za život. Nas treba osvijestiti o tome da nama zvona zvone i da moramo toga biti svjesni. Ukoliko budemo zdravo živjeli, znali prepoznati rak u ranoj fazi te optimalno ga liječiti ovo društvo će biti sretnije, zdravije, sposobnije i bogatije, kaže nam prof. Vrdoljak.
‘Race for the Cure’ je i ove godine uspjela, tisuće ljudi, tisuće priča i osmijeha, a sve s istom, jednom željom, željom za životom.