Moždana magla (brain fog) i poteškoće s pamćenjem tema su ovogodišnjeg Svjetskog dana menopauze, 18. listopada.
Riječ je o skupini simptoma u menopauzi poput poteškoća s pamćenjem i koncentracijom, poteškoća s prebacivanjem između zadataka, zaboravljanjem dogovora i događaja.
Sposobnost za pamćenje doista se mijenja u menopauzi. Stručnjaci ističu da je moždana magla normalna i uobičajena u srednjim godinama i može narušiti kvalitetu života. Ipak, simptomi su obično blagi, a stanje će se poboljšati tijekom vremena.
Hormonska terapija
Poteškoće s pamćenjem mogu biti uzrokovane porastom i padom razine hormona, osobito estrogena te nekim simptomima menopauze poput valova vrućine, poremećaja spavanja i raspoloženja.
Žene su često zabrinute da su to rani simptomi Alzheimerove bolesti ili demencije. No, ti su problemi vrlo česti kod žena srednjih godina i obično se popravljaju s vremenom. Sve žene prolaze kroz menopauzu, ali većina ih neće razviti demenciju.
Iz Koalicije udruga u zdravstvu poručuju da je hormonska terapija najučinkovitiji način liječenja simptoma menopauze. Istraživanja su pokazala da je takva terapija sigurna za održavanje kognitivne sposobnosti ako je liječenje započelo rano u menopauzi.
Kardiovaskularna kondicija
Terapija estrogenom je za kognitivnu funkciju sigurna čak i u kasnoj menopauzi. Ona može pomoći kod problema s pamćenjem, ali se ne preporučuje isključivo za tu indikaciju. Odnosno žena koja koristi hormonsku terapiju u liječenju valova vrućine, može očekivati usputan efekt – poboljšanje kognitivnih sposobnosti.
Međunarodno društvo za menopauzu poziva žene da, u svrhu održavanja zdravlja mozga, paze na težinu, a sistoločki krvni tlak neka ne prelazi 120 mm Hg. Treba umanjiti unos škroba, masne i slatke hrane uz puno voća i povrća te se baviti redovitom tjelesnom aktivnošću jer dobra kardiovaskularna kondicija smanjuje rizik od demencije. Preporuka je održavati kondiciju s najmanje 150 minuta aerobne tjelesne aktivnosti umjerenog intenziteta tjedno.
Važno je i dovoljno spavati, prestati pušiti, a alkohol konzumirati umjereno.
Preporučuje se vježbati mozak učenjem novih vještina i čitanjem te zadržati socijalnu povezanost jer društveni angažman može poboljšati zdravlje mozga.