fbpx
back to top
NaslovnaUdrugeProf. Vrdoljak: Švicarska ulaže 18 tisuća eura po onkološkom pacijentu

Prof. Vrdoljak: Švicarska ulaže 18 tisuća eura po onkološkom pacijentu

Pacijenti su oduvijek u središtu interesa no prvi put je na nekom stručnom medicinskom skupu sudjelovalo više od stotinu onkoloških bolesnika. Dogodilo se to na Kongresu Hrvatskog društva za internističku onkologiju Hrvatskog liječničkog zbora u Splitu.
Dan za pacijente otvorila je pacijentica Ines Crnjak koja je istaknula kako samo zajedno s liječnicima mogu pobijediti karcinom.
Moderatorica Sekcije za pacijente, Liljana Vukota iz udruge Sve za nju, dala je ocjenu današnjem zdravstvenom sustavu.

-Prema mojoj ocjeni to je trojka. Znači da možemo puno bolje. Često pacijenti ni sami ne znaju kakva sve prava imaju. Liječnici imaju znanje, a pacijenti spoznaju– kazala je Vukota.

Traumatična povijest raka

Pacijenticama je govorio jedan od liječnika koji je svakodnevno u kontaktu s njima i njihovim dijagnozama, prof. dr. sc. Eduard Vrdoljak, predstojnik Klinike za onkologiju KBC-a Split.
– Povijest raka bila je traumatična jer je do prije 100, 150 godina svaki oboljeli od raka je umro. Još je Hipokrat rekao ‘Rak je bolje ne liječiti, ionako ćeš umrijeti’ – podsjetio je prof. Vrdoljak navodeći da je danas znatno bolje stanje nego prije.
– Preduvjet je prigrliti rak da bi imali rezultate. Danas je primjerice u SAD-u preživljenje s rakom dojke 53 posto – istaknuo je.
Kasna dijagnoza i poznati rizici poput pušenja i pretilosti, pridonose višoj smrtnosti.
Pacijenti se nerado odazivaju na Nacionalne programe protiv raka, no kako je kazao prof. Vrdoljak jednim dijelom su krivi i sami zdravstveni djelatnici koji rijetko pozivaju pacijente za svoja istraživanja o karcinomima.
-Tko je od vas sudjelovao u nekom medicinskom istraživanju? upitao je pacijente na skupu, a unatoč punoj dvorani, nitko se nije javio.

Ulaganja u zdravstvo

Hrvatska i dalje zaostaje po ulaganjima u zdravstvo, stoga je sa skupa uputio apel.
-Mi moramo djelovati na političare da nam daju više. U Švicarskoj se po onkološkom bolesniku ulaže 18 tisuća eura dok se za jednog onkološkog pacijenta u Hrvatskoj izdvoji 4 tisuće eura – istaknuo je prof. Vrdoljak, zaključujući kako je investicija u onkologiju nužna za opstanak nacije.

Pacijentica iz Udruge Caspera iz Splita pitala je zašto pozivima za mamografiju nisu obuhvaćene žene iznad 70 godina. Dobila je odgovor kako će se ta granica pomaknuti 2025. godine.
Voditeljica Odjela za radioterapiju i kemoterapiju Klinike za ženske bolesti i porode u Petrovoj, dr. Višnja Marković, navela je kako od karcinoma jajnika godišnje u Hrvatskoj umre više od 300 žena.
-Specifičnost ovoga karcinoma je što se javlja bez značajnih simptoma, širi se u trbušnoj šupljini te bez dobre kirurgije nema liječenja. Problem je i što se preko 70 posto slučajeva otkrije u uznapredovaloj dobi – kazala je dr. Marković.

Podijelite članak:

MSD oglas, kampanja

Najnovije

Više iz rubrike

MSD oglas, kampanja

Izabrali čitatelji

Naše rubrike