Jedna pretraga subota u 18 sati, druga subota u podne. Obje u javnim bolnicama. Neuobičajeni bolnički termini “zadesili” su me osobno i to u dvije različite zagrebačke bolnice. Nije riječ o hitnom upućivanju kao ni potezanju veza nego narudžbama putem sustava kod obiteljskog liječnika.
Samo čekanje na te moje subotnje termine bilo je različito, ali to je neka druga tema, jedna od vječnih u zdravstvu.
Rad vikendom odluka je ravnatelja zdravstvene ustanove
Otkud subota popodne u bolnici, upitali smo u Ministarstvu zdravstva provjeravajući mogućnost da je riječ o sustavnom uvođenju ovakvog rada u bolničkom sustavu. No, ipak je riječ o osobnim odnosno poslovnim odlukama pojedinih ravnatelja.
Kako su nam odgovorili, ravnatelj je odgovoran za organizaciju rada te je rad vikendom uveden u bolnicama koje imaju povećani priljev pacijenata radi smanjenja listi čekanja.
Takav oblik rada ovisi i o raspoloživosti različitih profila zdravstvenih radnika, ovisno o zdravstvenoj djelatnosti. Ministarstvo zdravstva pozdravlja sve pozitivne pomake u organizaciji rada poput ovih primjera s kojima ste se susreli u našim zdravstvenim ustanovama, naveli su u odgovoru.














