Zakonskim izmjenama obiteljska medicina vodi se u propast, poručuju liječnici Koordinacije hrvatske obiteljske medicine (KOHOM).
Izmjene Zakona o zdravstvenoj zaštiti su u saborskoj proceduri, a riječ je podsjetimo, o izmjenama jednog od dva ključna zdravstvena zakona. Izmjene su napravljene kao dio reformskih poteza no s njima očito nije suglasna obiteljska medicina. Priopćenjem su komentirali kako će „ovaj Zakon potaknuti daljnju devastaciju struke obiteljske medicine”.
U zakonskom prijedlogu nije uveden nijedan stimulativni element za obiteljsku medicinu nego nova radna opterećenja iako je KoHOM, u ime struke, u e-savjetovanju dao konkretne
prijedloge koji nisu uvaženi. Umjesto da učine sve da se spasi struka obiteljske medicine,
autori zakona probleme rješavaju kratkoročno -popunjavanjem rupa. Zato će obiteljska medicina i dalje ostati neatraktivna mladim liječnicima. Kako i ne bi kad se zna da su obiteljski doktori administrativno preopterećeni, imaju najniže liječničke plaće u sustavu liječničkih plaća, loše uvjeti rada, nedostatno ulaganje u specijalizacije i edukacije, stoji u priopćenju.
Podsjećaju na ranije apele kako već sada nedostaje 300 obiteljskih liječnika. U idućih pet godina Hrvatska će ostati bez 35 posto liječnika, a u idućih deset bez njih polovice. Jednostavnom matematikom to znači da će kroz naredno desetljeće pola države ili dva milijuna građana ostati bez svog obiteljskog doktora.