Alzheimerova bolest je velik javnozdravstveni problem, i mjesec rujan posvećen je podizanju svijesti o toj bolesti. Posebno je obilježava borba protiv ove bolesti 21. rujna, na Svjetski dan Alzheimerove bolesti.
Procjenjuje se da je u Hrvatskoj između 85.000 i 100.000 građana s tom dijagnozom, a svake ih godine oboli još 3000.
Alzheimerova bolest je progresivna bolest mozga karakterizirana gubitkom pamćenja, sposobnosti rasuđivanja i promjenama osobnosti. Riječ je o vodećem javnozdravstvenom problemu. Uz to, taj poremećaj predstavlja najčešći oblik demencije koji zahtjeva pravodobno prepoznavanje i liječenje.
„Svi za pamćenje”
Tim povodom zagrebački Gradski ured za socijalnu zaštitu i zdravstvo obilježio je završetak dvogodišnjeg EU projekta socijalnih usluga u zajednici za oboljele od Alzheimerove bolesti i drugih demencija.
Riječ je o projektu “Svi za pamćenje” (SPAM)” koji se provodio do 22 rujna. 2022., za što je utrošeno gotovo 1,5 milijuna kuna.
Edukacija za stručnjake i članove obitelji provodila se u sedam županija, s obuhvatom od približno 500 korisnika.
Projekt su pokrenuli Grad Zagreb i partneri – Klinika za psihijatriju Sveti Ivan, Klinika za psihijatriju Vrapče, NZJZ, Hrvatska udruga za Alzheimerovu bolest te Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku-Fakultet za dentalnu medicinu i zdravstvo Osijek.
Svake tri sekunde netko razvije demenciju
– S trendom starenja stanovništva demencija je prerasla u epidemiju jer svake tri sekunde netko u svijetu razvije kliničku sliku demencije. Tu je naša uloga da pomognemo i brinemo o tim ljudima, ističe pročelnica Gradskog ureda Romana Galić.
Kroz projekt se nastojala pružiti podrška oboljelima i obiteljima pružanjem dviju novih socijalnih usluga u Zagrebu. Popodnevnim boravkom za oboljele u izdvojenom namjenskom objektu Klinike za psihijatriju Sveti Ivan. Isto tako i uspostavom mobilnog tima za prijevoz do boravka i podršku u svakodnevnim aktivnostima.
Voditeljica projekta Mirela Šentija Knežević navela je kako je usluge privremenog boravka za oboljele od demencije koristilo 70 korisnika, a ponosni su i na velik odaziv na radionice za formalne i neformalne njegovatelje.
Radionice uspješne
– Koliko su radionice uspješne, pokazuje i primjer da smo ovoga tjedna zbog velikog interesa, morali održati još jednu radionicu u Klinici za psihijatriju Vrapče za članove obitelji oboljelih, istaknula je Šentija Knežević.
Također, u okviru projekta zaposleno je stručno osoblje, a kupljeno je i vozilo za prijevoz korisnika.
– Osobe s demencijom su prilično nevidljive u našem društvu, a ovaj projekt je pomogao da se takve osobe vide i da im se pomogne, poručio je ravnatelj Nastavnog zavoda za javno zdravstvo “Dr. Andrija Štampar” (NZJZ) Branko Kolarić.










