Nada, podrška, ljubav, zajedništvo, izliječenje… Riječi su ispisane na ulazu preuređene Klinike za onkologiju KBC-a Split koje jasno poručuju pacijentima kako u borbi s dijagnozom nisu sami.
Upravo zbog pacijenata, nakon više od godinu dana uređivanja, u petak su novinarima predstavljene obnovljene prostorije Klinike. Presretan je u ulozi domaćina bio predstojnik Klinike, prof. dr. sc. Eduard Vrdoljak.
– Ovo su boje života, pogledajte ove fotografije, one kod pacijenata žele izazvati sjećanje na život, to nam je bio cilj. Tu su pomno birane fotografije različitih motiva, našeg Olivera, gradova, mjesta, svakodnevnog života. A pogledajte tek ovu fotografiju našeg Miše Kovača. Ona je zanimljiva jer u izvornoj verziji Mišo ima cigaretu u ruci. Mi smo je obradili, uklonili cigaretu i na taj način poslali jasnu poruku protiv pušenja. Tu je i knjižnica. Na svim katovima je umirujuća glazba, cvijeće. Nadam se da će se našim pacijentima svidjeti što smo napravili, poručio je prof. Vrdoljak.
Naš je cilj bio stvoriti prostor u kojem će se pacijenti, unatoč teškom razdoblju liječenja, osjećati što ugodnije i dostojanstvenije. Svaki detalj uređenja osmišljen je kako bi smanjio stres i pružio osjećaj topline, mira i podrške tijekom boravka u Klinici, kazao je prvi čovjek Klinike. Ne zaboravljajući zahvaliti pacijentima na strpljenju te djelatnicima Klinike, Županijskoj ligi za borbu protiv raka, donatorima.
Akcija za kupnju MR uređaja
Kako je kazao, dnevno kroz Kliniku prođe 120 pacijenata. Upravo zbog njih, akcije Lige se nastavljaju za kupnju magnetske rezonance koja će u sljedećih deset godina omogućiti pregled više od 50 tisuća ljudi. Zahvalio je gradonačelniku Tomislavu Šuti, Vladi RH te posebno medijima.
– Hvala i medijima na iskrenoj podršci i smanjivanju straha od raka!, naglasio je prof. Vrdoljak.
Koliko se ulaže u ovu Kliniku govori podatak o modernim aparatima, uključujući linearne akceleratore, ukupne vrijednosti 18 milijuna eura.
Podsjetio je na statistiku prema kojoj se bilježi porast broja oboljelih, a isto tako i broj ljudi koji žive s rakom.
– Početkom 2000-ih godina u Hrvatskoj ih je bilo oko 60 tisuća, a danas ih je oko 190 tisuća. Tri puta više ljudi živi s rakom, što govori u prilog rezultatima koje ostvarujemo, istaknuo je prof. Vrdoljak ponavljajući podatke izrečene na nedavnom obilježavanju Nacionalnog dana preživjelih od raka 7. lipnja na splitskoj Rivi u organizaciji našeg portala.
– Rak dojke kod žena nekoć je bio jedan od lošijih pokazatelja kvalitete naše skrbi. Danas žena koja oboli od raka dojke u Hrvatskoj ima druge najbolje izglede za izliječenje u EU. Bolje nego u Švedskoj, Danskoj, Njemačkoj ili Francuskoj. Zato se može reći da je danas, kad govorimo o kvaliteti liječenja, hrvatski onkološki bolesnik u znatno boljem položaju nego prije, kazao je prof. Vrdoljak.
S obzirom kako mu uskoro istječe mandat, novinare je zanimalo hoće li se javiti na natječaj, a prvi čovjek Klinike je odgovorio kako je nebitno tko će biti na čelu Klinike.
Zajedništvo i dostojanstvenije liječenje
Na svečanosti su govorili gradonačelnik Šuta i ravnatelj bolnice, izv. prof. Krešimir Dolić.
– Briga o onkološkim pacijentima jedan je od prioriteta Grada Splita zbog čega kontinuirano podupiremo projekte koji podižu kvalitetu njihove skrbi i svakodnevnog života. Uz organizirani prijevoz na liječenje “Put podrške”, radimo i na osiguravanju smještajnih kapaciteta za pacijente koji dolaze iz udaljenijih krajeva. Upravo smo Klinici darovali stan u kojem će biti smješteni ti pacijenti. Ovakvi projekti pokazuju koliko zajedništvom možemo doprinijeti humanijem i dostojanstvenijem liječenju, rekao je gradonačelnik Šuta.
– Nastavit ćemo ulagati u razvoj bolničke infrastrukture kako bismo našim pacijentima pružali zdravstvenu skrb na najvišoj razini, istaknuo je ravnatelj Dolić.
U novo ruho splitske Onkologije uloženo je 150 tisuća eura. Poruke života mnogo znače pacijentima, a vedre boje bolničkih zidova vraćaju boje optimizma u život s dijagnozom karcinoma.


















