Portal ZdravljeUdrugeDobra skrb i edukacija ključni za kvalitetan život s dijabetesom

Dobra skrb i edukacija ključni za kvalitetan život s dijabetesom

Svake godine mjesec studeni se obilježava kao mjesec svjesnosti o dijabetesu. Tema svjetskog dana dijabetesa od 2021. do 2023. prema odluci Internacionalne dijabetičke federacije (IDF) je dostupnost skrbi osobama s dijabetesom. O tome kakav je status osoba s dijabetesom danas u Hrvatskoj, posebno onoj istočno od Zagreba i što bi trebalo učiniti da bude bolja razgovarali smo s Ljiljanom Zrakić, predsjednicom udruge “Slatki život” iz Đakova.

HZZO je konačno odobrio stavljanje glukagona Baqsimi na osnovnu listu lijekova?
Glukagon Baqsimi od 1. 12. ulazi na osnovnu listu. Upravno vijeće HZZO-a proteklih godinu dana dva puta odbija uvrštenje glukagona bez igle Baqsimi i to prvenstveno radi visoke cijene. Naravno, nismo odustajali. Pokrenuta je velika javnozdravstvena akcija u koju se uključio velik broj osoba oboljelih od dijabetesa s obiteljima. Ali i udruge, dijabetolozi, političari i na kraju udruga vrijedna spomena, zadarski Cukrići koja je pokrenula peticiju i prikupila 50 000 potpisa za uvrštenje lijeka Baqsimi. Na našu sreću ni proizvođač nije odustao. Snizio je cijenu lijeka što je rezultiralo velikim uspjehom.

Veliko hvala HZZO-u i svima koji su doprinijeli jer uz dostupnost glukagona u spreju osobe s dijabetesom vodit će kvalitetniji i mirniji život. Kako se lijek primjenjuje za liječenje teške hipoglikemije i kome puno je jednostavniji za primjenu od injekcije glukagona. Osim lakše i jednostavnije primjene prednost mu je što ga nije potrebno čuvati u hladnjaku. Oboljela osoba uvijek ga može imati sa sobom i puno brže odreagirati i skratiti vrijeme provedeno u teškoj hipoglikemiji i komi. Lijek Baqsimi svojom jednostavnom primjenom donosi veliko olakšanje u svim odgojno-obrazovnim ustanovama. Iako teške hipoglikemije nisu česte, ali se događaju i zastrašujuće su za djelatnike i okolinu. Nama roditeljima svako odvajanje djeteta oboljelog od dijabetesa stvara dodatni stres, ali glukagon u spreju omogućit će nam kvalitetniji život i mirniji san.

Kada su u pitanju dijabetičari i potrebna skrb, kakva je općenito situacija na terenu?. Je li na hrvatskom istoku dostupnost usluga jednaka onima u Zagrebu?
Udruga Slatki život Đakovo postoji od 2019. i imamo oko 30 članova oboljelih od dijabetesa i njihove obitelji. Većina oboljelih se liječi u KBC-u Osijek, a nekolicina nas putuje u Zagreb. Kontrole su nam svaka tri mjeseca do 18te godine života, a poslije ovise o samom pacijentu ili dijabetologu. Mnogi oboljeli nastave redovito s kontrolama, ali uvijek postoje i pojedinci koji kontrole ponekad izbjegavaju.

Na hrvatskom istoku nažalost nije bolje. Izbor dijabetologa je puno veći u Zagrebu, većina skupština i kampova do prije par godina održavala se u Zagrebu ili na moru. Nažalost, mnogi roditelji s istoka Hrvatske nisu si mogli priuštiti taj oblik edukacije. Zadnjih godina situacija se nešto popravlja zahvaljujući samim udrugama koje organiziraju razne edukacije. Napretku edukacija na istoku doprinjelo su i online predavanja koje često organizira Zagrebačko dijabetičko društvo.

Nakon što ste izborili Baqsimi postoji li još nešto za što predstoji borba oboljelih?
Moram biti iskrena i reći da je velik broj pozitivnih pomaka koji su se dogodili posljednjih godina. HZZO je dobrom praksom doista olakšao život oboljelim. Tu mislim na inzulinske pumpe i senzore za kontinuirano mjerenje glukoze na listi pomagala, eDoznake kao i ukidanje nadoplate inzulina. Ono na čemu svakako kao zajednica trebamo poraditi je zbrinjavanje otpada (iskorištenih iglica, lanceta, penova…). Ono što bi bilo dobro i neophodno, a HSDU je već pokrenuo inicijativu da se za osobe oboljele od dijabetesa tip 2, koje su na inzulinskoj terapiji, osigura pravo na senzore. Time bi ta malobrojna skupina izbjegla brojne komplikacije i skupa liječenja istih.

Je li život dijabetičara u Hrvatskoj skup? Koliko osoba na terapiji još mora odvojiti za kupnju suplemenata i slično?
Kao i kod svih kroničnih oboljenja, potreba za suplementima i zdravijom prehranom iziskuje dodatna sredstva i to je dosta individualno. Iskustvo i educiranost nas je naučilo da pomno biramo proizvode, vođeni sastavom i biranjem namirnica bogatih raznim nutrijentima, a ne oznakom bez šećera. Osobama oboljelim od dijabetesa i njihovim obiteljima, dobra zdravstvena skrb i edukacija ključna je kako bi se što bolje snašli u izazovima koje život s dijabetesom svakodnevno nosi.

Više iz rubrike:
Povezani članci
Iskustvo Osječanina

Ivan Klanac: Moj život s dijabetesom od 1991. godine

Zvonimir Ante Korda

Novi ravnatelj HZZO-a je kardiokirurg, kliničar posvećen poslu i prirodi

Svjetski tjedan posvećen najučestalijoj aritmiji

Prof. Manola: dobri rezultati u liječenju fibrilacije atrija nas ohrabruju, ali i obvezuju

Najava Zavoda

Dopunsko mijenja cijenu nakon 12 godina, bit će 5,71 eura skuplje

Tražite više o zdravlju? Pretražite Portal Zdravlje
Najnovije s našeg portala
Obuća i zdravlje

Loš izbor obuće uzrokuje bolove u nogama, koljenima, leđima

Hrvatska liga protiv raka

14 preporuka za smanjenje rizika za razvoj zloćudnih bolesti

Podrška oboljelima

Miastenija gravis – okrutni simptomi i dugačak put do dijagnoze

Palijativna skrb

I kad se neka bolest ne može liječiti, uvijek je moguće pomoći

Portal Zdravlje donosi
Odabrali čitatelji
Lijek postoji, ali ne kod nas

Pomozimo da uz Rubena prvi dan škole bude njegova majka!

Obuća i zdravlje

Loš izbor obuće uzrokuje bolove u nogama, koljenima, leđima

Osam godina inicijative

Projekt prijevoza na liječenje oboljelih od raka započele su Nismo same

Prim. Budisavljević

Onkološki lijekovi – potreba suradnje struke i udruga bolesnika

Kontakt / Predloži temu
Zdravstvena pismenost

Testiranje koje otkriva mogućnost obolijevanja od raka – objašnjava dr. Kunac

Žaklina Jurić

Prof. Gmajnić: Za miran godišnji, roditelji bi sami davali antibiotike djeci

Nefreteta Zekić Eberhard

Dr. Borzan: Kolonoskopija vam može spasiti život

Marija Mihelić
Važnost dijagnoze

Kardiologinja Pezo Nikolić: Aritmija se ne liječi lijekovima za smirenje

Jasminka Karačić