U drugo saborsko čitanje Vlada je uputila konačne prijedloge izmjena Zakona o zdravstvenoj zaštiti i Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju. Ministar zdravstva Vili Beroš rekao je da njihovo donošenje očekuje već sljedećeg petka.
Ti su zakoni pravni okvir za daljnju reformu zdravstva kojoj je cilj održiv zdravstveni sustav, s pacijentom u središtu, rekao je Beroš na sjednici Vlade.
Najavio je unaprjeđenje organizacijske strukture zdravstvenog sustava. Predloženim se zakonima, dodao je, želi napraviti zaokret prema preventivi i ranom otkrivanju bolesti “što je osnovni prioritet”.
Također, želi se ojačati primarnu zdravstvenu zaštitu i reorganizirati bolnički sustav. Fokus će biti na ulaganju u ljudske resurse i kvalitetu, na mjerenje ishoda liječenja te postizanje financijske održivosti zdravstvenog sustava.
Za ostvarenje reformskih ciljeva u zdravstvu, u sklopu Nacionalnog plana oporavka i otpornosti (NPOO) predviđeno je bespovratnih 340 milijuna eura.
Nakon donošenja zakona, idući korak bit će izmjena javnozdravstvene mreže. Utemeljit će se i drugačiji način obračunavanja financijskih tijekova u sustavu.
Beroš se osvrnuo na dugove prema veledrogerijama, istaknuvši da se rokove plaćanja drži većinom u okviru od 180 dana za bolničke ustanove.
Tendencija nam je i dalje smanjivati te rokove plaćanja. To je i jedan od uvjeta Europske komisije koja je dobro proučila nacrt reforme i dala brojne prigovore od kojih smo dio prihvatili, rekao je Beroš.
Pilot projekt pregleda
Beroš je najavio za idući tjedan promociju pilot-projekta preventivnih zdravstvenih pregleda koji će uskoro krenuti u četiri županije. Provodit će ga domovi zdravlja i bit će usmjeren na građane starije od 40 godina.
Najvjerojatnije u petak bit će promoviran plan i program preventivnih zdravstvenih pregleda koje je sastavio Hrvatski zavod za javno zdravstvo.
Na početku provedbe preventivni programi bit će orijentirani prema pacijentima koji su stariji od 40 godina i koji se nisu u zadnje dvije godine javili obiteljskom liječniku.
HZJZ će apostrofirati rizičnu populaciju koju će obiteljski liječnici upućivati na preventivne preglede, rekao je ministar.
Prosvjed i pregovori
Upitan za prosvjed liječničkih udruga, najavljen za 18. ožujka, ministar je naglasio kako mu nije jasna najava prosvjeda o materijalnim pravima liječnika u trenutku kada su počeli pregovori o kolektivnom.
Podsjetio je da su neki zahtjevi tih udruga već riješeni, poput “reprezentativnosti liječničkog sindikata”. I da je u proceduru upućena uredba o koeficijentima, a liječnicima su od 2016. primanja povećana za 43 posto.
Nije mu, kaže, jasno da Hrvatska liječnička komora “kojoj je Vlada dala obavljanje važnih javnih ovlasti, sada prosvjeduje protiv te iste Vlade”.