Američke dječje bolnice i pedijatrijski odjeli snalaze se kamo smjestiti i pružiti skrb djeci ugroženoj od RSV-a. Iza kratice stoji respiratorni sincicijski virus, uzročnik respiratorne bolesti koji nije, da kažemo, novost. No, ove je sezone stigao s par “noviteta”, za početak ranije no uobičajeno. Kako u američkim državama tako i kod nas. Izoliran je na Zaraznoj u Zagrebu već u rujnu. Tako je bilo i preko oceana, ali je tamo infekcija RSV buknula među pedijatrijskom populacijom u tjedan dana do alarmantne mjere.
Prvi tjedan listopada napunio je bolnice od kojih su neke poput dječje bolnice Michigan sto posto popunjene i male pacijente transportiraju u druge ustanove pa čak i u druge savezne države. Ostali se, što se sve može vidjeti i pročitati u američkim medijima, snalaze na načine da pacijente smještaju u sve dostupne bolničke prostore. No, to nije moguće s dječicom kojoj treba intenzivna skrb. Pri tome je realan novi problem, a to je nedovoljno kadra za ovakav udar.
Osim ranije pojave virusa veliki broj djece zbog pandemijskih mjera nije bio s RSV u kontaktu. Mjere i zaštite poput maski su ukinute i širenje infekata pa tako i ovog je lakše. Kad smo s prof.dr.sc. Goranom Tešović iz Klinike za zarazne bolesti dr. Fran Mihaljević provjerili situaciju kod nas, tad je dvoje djece na intenzivnoj bilo upravo zbog ovog virusa.
Hrabra iskustva
Nitko ne može znati ni prognozirati što slijedi na ovom našem kraju svijeta. Ali ako pandemija nije pokazala da virusu ne treba putovnica onda ništa ni neće. Mada istinaBog ima i dalje onih koji “ne vjeruju” u virus. Nije virus božanstvo nit mu trebaju vjernici, usput rečeno. Uz tekst s profesorom Tešovićem brojni su roditelji dobronamjerno i hrabro iznijeli svoja iskustva i podijelili opasnosti koje su prošla njihova djeca s RSV-om. I hvala im na tome.
Nitko ne diže paniku nego informira, a roditelji koji su prošli ovakvo iskustvo tome itekako doprinose. Pojedini, ali s ponosom navodimo baš pojedini za nabrojat na prste jedne ruke, vide u ovoj temi neke svoje halucinacije. Poštovani komentatoru, što je točno smiješno u prizoru bebe na kisiku? Čak i kad su pojedinci u pitanju treba ih se upravo ovo upitati. Uz univerzalnu želju i misao da nitko od nas takvih prizora ne doživi.













