Tamo nekog četvrtka, 23. ožujka, u jednoj našoj bolnici u radnoj dnevnoj šihti obavljen je – jedan ultrazvuk dojke. Valjda osim otmice, pada u nesvijest ili nedoBog bolesti onog iza kartice s ovim podatkom, teško je to ičim drugim objasniti. No, tako kažu podaci među kojima se, uz ostalo, vodi iskorištenost termina, opreme, rad nadležnog liječnika uz svaku pojedinu pretragu…
Tablice kažu i da je u jednoj te istoj bolnici jedan specijalist obavio 105 magneta, a drugi njih 18. Upravo su na magnetsku reagirali iz HZJZ-a zbog interpretacije podataka o dostupnosti tih uređaja i pretrage. Pišu kako njihovi podaci ne prikazuju podjelu na javni i privatni sektor te da su zbog toga netočni zaključci o tome koliko ovu pretragu građani plaćaju sami.
Termini za medicinske postupke bolnica odnose se na sve vrste bolnica, primjerice i privatne specijalne bolnice, a koje mogu imati i imaju za neke medicinske postupke i ugovor s HZZO-om, navode. I dodaju da se godišnji (lanjski) podaci ne odnose na broj osoba nego na broj pregleda.
Kontrola rada, uređaja i termina
Liste su vječna tema pri kojoj MR u pravilu ima „glavnu ulogu” zbog – čekanja. No, ovaj put je tema dobila čini se jasan, što se kaže, plan i program. Iz Ministarstva zdravstva, naime, su se nadovezali pojašnjenjem iz kojeg je važno znati:
– izrađuje se Pravilnik o prihvatljivom vremenu čekanja u zdravstvu
– dijagnostika se maksimalno smije čekati 270 dana
– ravnatelji moraju organizirati rad u dvije smjene
– nejednakost dinamike naručivanja i neiskorišteni termini
– ljetni godišnji tamo gdje se bilo što čeka duže od osam mjeseci ne bi smjelo koristiti više od trećine liječnika i sestara u isto vrijeme
– kontrola radnog vremena i iskorištenosti uređaja – ako je s HZZO-om ugovoreno od 7 do 15 sati onda ne smiju pretrage završavati u 13 sati primjerice
– do kraja rujna svaka bolnica na svojim internetskim stranicama mora objaviti listu čekanja i prve slobodne termine.
Navedeni limit od maksimalnih devet mjeseci čekanja, kada nije riječ o sumnji primjerice na onkološku dijagnozu, zacrtan je realizirati do kraja ove godine. Spomenuti Pravilnik pak će donijeti i da se „bolje raspodjele” sredstva s obzirom na sve nabrojano. Pa primjer opće bolnice gdje se iza 13 sati ne radi ultrazvuk srca pretpostavljamo neće moći tek zaobići ugovorne odredbe. Prioritet onkoloških pacijenata i ljudi kod kojih se sumnja na onkološku bolest realizirat će se upućivanjem na dijagnostiku kroz tjedan dana. To će riješiti, navode, onkološka uputnica. I na kraju no ne i nebitno, ukinuti su takozvani „okvirni termini”. Znači da svaka bolnica mora prikazati sve termine za cjelokupno radno vrijeme.