Portal ZdravljeAktualnoKvalitetu upravljanja bolnicama liječnici ocijenili dvojkom

Kvalitetu upravljanja bolnicama liječnici ocijenili dvojkom

Specijalna bolnica za plućne bolesti u Rockfellerovoj u Zagrebu, prema ocjeni bolničkih liječnika, bolnica je s najkvalitetnijim upravljanjem u Hrvatskoj. Pokazalo je to anketno istraživanje koje je Hrvatska liječnička komora (HLK) provela tijekom svibnja i lipnja ove godine.
Najbolje uvjete rada u bolnici, prema istraživanju, ima Specijalna bolnica za medicinsku rehabilitaciju bolesti srca, pluća i reumatizma - opatijska Thalassotherapia.
Komora je u utorak predstavila projekt "Studija hrvatskog liječništva 2022." i iz njega su proizašle dvije rang-liste hrvatskih bolnica. Jedna je prema kvaliteti upravljanja, a druga prema uvjetima rada.
To je najveće provedeno anketno istraživanje u kojemu je ukupno sudjelovalo više od 5000 liječnika.

Nijedan KB ni KBC

Pokazalo je da po kvaliteti upravljanja prednjače manje i specijalne bolnice. Na prvih deset mjesta rang-liste kvalitete upravljanja nije se uspjela plasirati nijedan KB ili KBC. Najbolje plasirana velika bolnica je KBC Rijeka na 12. mjestu. Velike bolnice nešto su bolje plasirane na rang-listi uvjeta rada gdje se KBC Zagreb smjestio na 9. mjesto.

Zadovoljni smo visokim odazivom bolničkih liječnika (38 posto) na anketu. Ovo je prvi pokušaj rangiranja ustanova u hrvatskom zdravstvu prema kvaliteti upravljanja, ističe dr. Ivan Raguž, voditelj projekta i član Izvršnog odbora Komore.

Studija u odgovorima na pojedina pitanja pokazuje kako su ključni problemi bolničkih liječnika premalo vremena za pacijenta i preveliko radno opterećenje. Istovremeni rad na više radilišta, previše administrativnog posla, premalo vremena za edukaciju te loše upravljanje.
Tako je npr. čak 58 posto bolničkih liječnika vrlo nezadovoljno vremenom za pacijente.  Ujedno, često ili uvijek rade na više radilišta. Dok 29 posto liječnika uopće na poslu nema radnu sobu s računalom, njih 47 posto takvu radnu sobu prosječno dijeli s još petero liječnika. Čak 36 posto bolničkih liječnika u posljednjih 12 mjeseci bilo izloženo verbalnom vrijeđanju ili prijetnjama.

Nezadovoljni komunikacijom

Rezultati ovog velikog anketnog istraživanja HLK pokazuju da, općenito govoreći, bolnički liječnici nisu zadovoljni ni kvalitetom upravljanja niti uvjetima rada u svojim bolnicama. O situaciji s upravljanjem najbolje govori činjenica da su liječnici kvalitetu upravljanja u ustrojstvenoj jedinici prosječno ocijenili s 4,7 na ljestvici od 0 do 10 što je školskim rječnikom tek za - dovoljan. Načinom komunikacije ravnatelja nezadovoljno je čak 44 posto liječnika. Smatramo da postoji velik prostor za napredak. I da su kvaliteta upravljanja i uvjeti rada iznimno važni za odluku liječnika o odlasku iz hrvatskog javnog zdravstvenog sustava, istaknuo je predsjednik HLK, dr. Krešimir Luetić.
Komora će u siječnju 2023. predstaviti i rezultate Studije koji se odnose na primarnu zdravstvenu zaštitu.

Više iz rubrike:
Povezani članci
HUBOL - UPUZ

Zdravstvo, euri, strah - ugasite Netflix, imamo triler

Nastavak "šamaranja"

UPUZ: Komora i HUBOL destabiliziraju zdravstveni sustav

Pressica i prijava

Karlovačka bolnica – priopćenja, udruge i komore

Slučaj Karlovac

Komora UPUZ-u: Netočno je da HLK "širi svoje ovlasti"

Tražite više o zdravlju? Pretražite Portal Zdravlje
Najnovije s našeg portala
Mobilne ambulante

Ambulanta na kućnom pragu, ali - bez doktora

Između nalaza i štafelaja

Liječnica i umjetnica, prva samostalna izložba dr. Ivić

Uspješan model u KBC Rijeka

Onkološki koordinator - oboljeli od raka ne trebaju brinuti o uputnicama, naručivanju

Prehrambeni "neprijatelji"

Izbacili ste kruh, tjesteninu, masti? Evo zašto kilogrami ne idu dolje

Portal Zdravlje donosi
Odabrali čitatelji
Uspješan model u KBC Rijeka

Onkološki koordinator - oboljeli od raka ne trebaju brinuti o uputnicama, naručivanju

Drugi uzrok smrtnosti

Moždani udar ubije dvostruko više žena nego rak dojke, prim. Palić Kramarić

Razgovor s dr. Skoko

Miastenija gravis - mučna bolest čije liječenje donosi nove patnje

Udruga Autizam 365

Ljeto za djecu i mlade iz spektra autizma? Prekid kontinuiteta i bez podrške

Kontakt / Predloži temu
Zdravstvena pismenost

Klimatske promjene kao zdravstveni problem i dijagnoza

Nađa Berbić

Neurolog Boris Radić opisuje 13 ranih znakova Parkinsonove bolesti

doc. dr. sc. prim. Boris Radić

Prva opća anestezija izvedena je u Dubrovniku 1847. godine

Silva Capurso
Konkretni savjeti liječnika

Prehrambene smjernice za osobe s rakom dojke – tips & tricks