Iako je početak akcije najavljen za 10 sati, građani su već 15ak minuta ranije strpljivo stajali u redu nasred zagrebačkog Trga bana Josipa Jelačića kako bi besplatno izmjerili tlak i snimili elektrokardiogram (EKG). Nije ih omela ni južina te već od jutra neobično visoka temperatura zraka.
Prigodna “ordinacija” bio je ZET-ov autobus u koji su građani sa zadovoljstvom ulazili jer su ih dočekali nasmiješeni liječnici i studenti medicine. Građani su nam ispričali kako se rado odazivaju na ovakve akcije.
– Kod kuće imam tlakomjer i već godinama sam kontroliram tlak. U granicama je normale, pazim da ne bude previsoko tako da neću stati u red za mjerenje tlaka, ali EKG mi je zanimljiv jer to nije pretraga koju mogu svakodnevno obaviti – ispričao nam je umirovljenik Zlatko.
Otkriti aritmije na vrijeme
Odzivom građana bila je zadovoljna predsjednica udruge Ritam srca, liječnica specijalistica interne medicine s užom specijalizacijom iz kardiologije, prim. dr. sc. Borka Pezo Nikolić. Ona je istaknula kako je aritmije srca ključno otkriti prije nego što se pojave ozbiljni problemi, a oni mogu biti čak i s fatalnim ishodom dođe li do stvaranja ugrušaka koji mogu izazvati i teške moždane udare.
– Želja nam je ovom akcijom podići svijest o najčešćoj aritmiji u populaciji, a to je fibrilacija atrija. To je aritmija koja neće neposredno nešto napraviti, nitko se neće srušiti ili slično, ali je dugoročni problem jer diže rizik nastanka ugrušaka u srcu koji, ako dođu do mozga, mogu izazvati moždani udar. Pravodobno otkrivanje značajno smanjuje rizik od takve aritmije te moždanog udara i zatajivanja srca – ispričala nam je u kratkom predahu akcije prim. Pezo Nikolić.
EKG jednostavnije snimanje
Upravo EKG može biti najbolji pokazatelj aritmije, a na Trgu su građani mogli tu pretragu obaviti na malenom, digitalnom uređaju za snimanje srca. Iz Udruge su htjeli pokazati kako je snimanje jednostavnijeg EKG-a danas moguće i uređajima veličine tlakomjera.
– Svjesni smo da su takvi uređaji još skupi, nisu dostupni kao digitalni tlakomjeri, ali nadamo se da će se i to s vremenom promijeniti jer je EKG vrlo važna preventivna pretraga – rekli su nam.
Predsjednica Ritma srca, prim. Pezo Nikolić, rekla je kako bi svi oni koji sumnjaju na aritmiju trebali od svog liječnika obiteljske medicine zatražiti uputnicu za EKG.
– Simptomi se mogu javiti u bilo kojoj životnoj dobi. U većem su riziku starije i pretile osobe te one koje već imaju srčane probleme. Važno je i sam se nadzirati, pratiti puls, primijetiti pojavljuju li se nepravilni, nedovoljno snažni ili presnažni otkucaji, osjećaj nemira i slično. Treba znati i da osobe s aritmijom u 30-40 posto slučajeva ne osjećaju nikakve simptome – objasnila nam je.
Istaknut je i podatak kako se fibrilacija atrija javlja kod jedne od četiri osobe tijekom života, a s godinama se vjerojatnost te aritmije povećava.
Naravno, ne treba dodatno isticati kako je najbolja prevencija zdrav i skladan život. Uravnotežena, mediteranska prehrana te redovita tjelesna aktivnost ključni su u smanjenju rizika obolijevanja od srčanih mana i bolesti, kao i redovita kontrola kod liječnika, naročito kod visokorizičnih osoba.