Portal ZdravljeAktualnoDoktor za pacijenta ima 10 minuta, djeca ostaju bez pedijatara

Doktor za pacijenta ima 10 minuta, djeca ostaju bez pedijatara

Za pregled pacijenta obiteljski liječnik ima deset minuta, pedijatri minutu kraće, ginekolozi 15 minuta. Brojke su to tj. minute koje su iznijeli na konferenciji Hrvatske liječničke komore na predstavljanju rezultata Studije hrvatskog liječništva. Kroz ovu studiju izašao je podatak kako je 80 posto obiteljskih liječnika i pedijatara nezadovoljno vremenom koje imaju za svoje pacijente. Isto se izjasnilo oko 60 posto ginekologa.

Kada pogledamo tipičan radni dan obiteljskih liječnika, anketa je pokazala da oni koji rade u domovima zdravlja dnevno pregledaju 29 pacijenata, imaju 37 kontakata te dodatnih 27 kontakata zbog administrativnih razloga preko maila, telefona ili sms-a. Liječnici u privatnim ordinacijama dnevno pregledaju 37 pacijenata, imaju 41 medicinsku konzultaciju te dodatnih 30 kontakata zbog administrativnih razloga“, rekla je dr. Ines Balint.

Urušavanje pedijatrije

Kad je u pitanju pedijatrija u privatnim ordinacijama dnevno imaju 48 pregleda i 28 konzultacija. Specijalistica pedijatrije Ilonka Artuković navela je kako zbog nedostatka pedijatara često skrbe za 50 posto djece više od predviđenog standarda.

Zabrinjava nas sve više što nemamo dovoljno vremena za sistematske preventivne preglede i preglede bolesne djece. To smanjuje kvalitetu zdravstvene zaštite djece i povećava mogućnost liječničke pogreške, istaknula je dr. Artuković. Navela je konkretne brojke koje moraju sve zabrinuti. Naime, u primarnoj pedijatriji već sada nedostaje 90 timova, a od 236 zaposlenih pedijatara njih je 84 starije od 60 godina i njih 30 već ima uvjete za mirovinu.

Ova situacija, bez dubinskih promjena, vodi daljnjem urušavanju pedijatrijske zdravstvene skrbi za djecu, poručila je dr. Artuković.

Manjak vremena za pacijente mahom uzrokuje često nesuvisla administracija koja je “na leđima” liječnicima primarne. Osam od deset obiteljskih liječnika i pedijatara te ginekologa su nezadovoljni količinom papirologije koju moraju ispunjavati, priopćili su iz HLK.

Nadalje, Hrvatskoj nedostaje 257 obiteljskih liječnika, 110 ginekologa i 90 pedijatara u primarnoj. Primjerice, u Krapinsko zagorskoj županiji da bi propisana mreža bila popunjena nedostaje čak 63 posto pedijatara. U Brodsko posavskoj županiji toliko nedostaje primarnih ginekologa.

 

 

 

Više iz rubrike:
Povezani članci
HUBOL - UPUZ

Zdravstvo, euri, strah – ugasite Netflix, imamo triler

Nastavak "šamaranja"

UPUZ: Komora i HUBOL destabiliziraju zdravstveni sustav

Pressica i prijava

Karlovačka bolnica – priopćenja, udruge i komore

Slučaj Karlovac

Komora UPUZ-u: Netočno je da HLK “širi svoje ovlasti”

Tražite više o zdravlju? Pretražite Portal Zdravlje
Najnovije s našeg portala
U Solinu

Pogled koji traje – koncert za splitsku Kliniku za očne bolesti

Thomas Hofmarcher:

Hrvatska treba ciljanu investiciju za smanjenje tereta raka

Miastenija gravis

Smanjimo stigmu i osigurajmo nove terapije

Nacionalni dan preživjelih od raka

Hvala vam što vas vaša glava, srce i pisma drži

Portal Zdravlje donosi
Odabrali čitatelji
Lijek postoji, ali ne kod nas

Pomozimo da uz Rubena prvi dan škole bude njegova majka!

Nacionalni dan preživjelih od raka

Prof. Mikolašević: Onkološka bolest danas ne znači smrtnu presudu

Upozorenje neurologinje

Socijalni jet lag – poremećaj koji donosi današnji način života

Rezultati rehabilitacije

Trening snage za žene nakon liječenja raka

Kontakt / Predloži temu
Zdravstvena pismenost

Kod operacije mrene ništa se “ne skida”, prof. Bućan o očnim bolestima

Žaklina Jurić

Oralni karcinom – simptomi u ustima koje ne smijete zanemariti

Redakcija
Važnost pravovremene dijagnoze

Svega 3 posto oboljelih liječi se od najčešće aritmije, fibrilacije atrija

Redakcija

Psihologinja Šoštarić o kiberohondriji – tjeskobi zbog guglanja

Nefreteta Zekić Eberhard