Portal ZdravljeOstaloLijek Ronapreve ne djeluje protiv omikrona, mijenjaju se smjernice
WHO

Lijek Ronapreve ne djeluje protiv omikrona, mijenjaju se smjernice

Taj koktel antitijela prethodno je preporučila Svjetska zdravstvena organizacija, a Hrvatska je krajem prošle godine naručila 1800 doza, po cijeni od gotovo 30 milijuna kuna.
No najnovije studije pokazuju da nije učinkovit protiv omikrona, objavila je Janet Diaz koja vodi klinički tim Svjetske zdravstvene organizacije (WHO).
Stoga će WHO ovoga mjeseca prilagoditi smjernice za njegovu upotrebu.
WHO je prvotno preporučio liječenje Ronapreveom onih pacijenata koji još nisu ozbiljno bolesni, ali je vjerojatnije da će biti hospitalizirani. Među njima su stariji, necijepljeni i oni s postojećim bolestima. Koktel antitijela također se preporučio pacijentima koji su teško bolesni od covida 19 i nemaju razvijena antitijela na novi koronavirus.
No, nedavna su otkrića pokazala da su još dva lijeka koje je WHO preporučio u siječnju učinkovita, kaže Diaz. To su baricitinib, izvorno razvijen za liječenje reumatoidnog artritisa, i sotrovimab, razvijen posebno protiv covida 19.
WHO, u međuvremenu, nije preporučio ruksolitinib i tofacitinib. Studije manjeg opsega do danas nisu pokazale nikakvu korist, a tofacitinib bi mogao uzrokovati čak i ozbiljne nuspojave, objašnjavaju u Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji.

 

Više iz rubrike:
Povezani članci

Znanstvenik koji je istraživao porijeklo covida otpušten zbog zlostavljanja

Lancet: Pandemija je globalni promašaj

Svjetska zdravstvena Europi: Ulažite i transformirajte primarnu

Upozorenje WHO-a

Debljina će u Europi postati glavni uzrok obolijevanju od raka

Tražite više o zdravlju? Pretražite Portal Zdravlje
Najnovije s našeg portala
Savjeti za tjelovježbu

Fleksibilnost i mobilnost – osnova funkcionalnog tijela

Oralni karcinom

Pušač ste ili koristite nikotinske vrećice? Besplatni pregledi usne šupljine

Intervju

Prof. Vrdoljak: U sistemskoj terapiji raka dojke svjedočimo revoluciji

Pomoć oboljelima od raka

Budi dobro, ostani dobro! – predstavljanje projekta u Samoboru

Portal Zdravlje donosi
Odabrali čitatelji
Onkolozi poručuju

U borbi s rakom dojke dvije linije liječenja danas su – zastarjeli pristup

Neizmjerna važnost suradnje

Foto dana: Zagrljaj za zajedničku borbu protiv raka dojke

Intervju

Prof. Vrdoljak: U sistemskoj terapiji raka dojke svjedočimo revoluciji

Ovog gosta je dosta

Četvorka zdravstvu – iza svake ove ocjene stoji život

Kontakt / Predloži temu