back to top
Portal ZdravljeUdrugeEndometrioza – kasno otkrivanje bolesti koja pati svaku desetu ženu
"Ja sam 1 od 10"

Endometrioza – kasno otkrivanje bolesti koja pati svaku desetu ženu

Pravodobno postavljanje dijagnoze endometrioze, liječenje i zagovaranje prava oboljelih, cilj je udruge "Ja sam 1 od 10".

Pravodobno postavljanje dijagnoze endometrioze, liječenje i zagovaranje prava oboljelih, cilj je udruge “Ja sam 1 od 10”. Udruga posvećena ovim ciljevima osnovana je, kaže njezina predsjednica Zorica Martić, univ. mag. med. techn., kao pozitivan rezultat istoimene incijative.

– Sve smo na osobnoj razini iskusile što znači nositi ovu dijagnozu. Potaknute vlastitim iskustvom, misao vodilja i glavna motivacija je bila i još je uvijek, bolji položaj žena s endometriozom u zdravstvenom, pa tako i društvenom smislu – pojašnjava Martić.

Glavni ciljevi udruge, dodaje, su poticanje promjena u zdravstvenom sustavu: pravodobno postavljanje dijagnoze i liječenje endometrioze te zagovaranje prava oboljelih.

endometrioza
Žene okupljene u udruzi Ja sam 1 od 10, foto: udruga

Složena dijagnoza: edukacija pacijentica i liječnika

U nešto duže od godinu dana postojanja rad ove udruge približen je u cijeloj zemlji pa i šire. Kako će objasniti Zorica Martić, posebno veseli interakcija s oboljelim ženama na društvenim mrežama udruge.

– Uglavnom, iz dosadašnje interakcije s oboljelima, kao i kroz blisku suradnju sa zdravstvenim stručnjacima, zaključili smo kako je potrebno fokus usmjeriti na poticanje daljnjeg educiranja liječnika iz svih zdravstvenih područja. Budući da složenost ove dijagnoze zahtjeva multidisciplinarni pristup liječenju i menadžmentu bolesti, navodi.

Što su ključni problemi u zdravstvenom sustavu s kojima se susreću oboljele žene?

Nezadovoljavajuća je informiranost zdravstvenih djelatnika o samoj bolesti, u svim zdravstvenim područjima, ne samo na području ginekologije. To u konačnici rezultira kasnom dijagnozom kojom se narušava kvaliteta života oboljele osobe. Glavni problem u zdravstvenom sustavu, ne samo u Hrvatskoj, je premalen broj specijalista koji su stručni i osposobljeni za liječenje endometrioze.

Pravovremena dijagnoza i multidisciplinarno liječenje

Koji su prijedlozi udruge za poboljšanja prevencije, dijagnostike, liječenja?

S obzirom na to kako pravi uzrok nastajanja bolesti još nije otkriven, iako postoji nekoliko teorija nijedna nije stopostotna, nažalost prevencija nije moguća. Ono što je moguće i za što se zalažemo i mi, kao i udruženja oboljelih širom svijeta, jest rana dijagnoza. U tome trenutačno kasnimo, prema procjenama, minimalno od 6 do 9 godina.

Osim rane dijagnoze, naravno slijedi još važniji korak – liječenje. Iako konačan lijek ne postoji, bolest se može držati pod kontrolom ako je rano započeto s multidisciplinarnim pristupom. To znači kako oboljela osoba ne prolazi samo ginekološke preglede i kiruršku obradu, već je potrebno raditi na pravilnoj prehrani i suplementaciji te liječenju boli kao jednom od najčešćih simptoma. Također, moguće je da će biti potrebna fizikalna terapija. I ne smijemo zaboraviti još jedan aspekt – očuvanje mentalnog zdravlja.

Procjena o broju oboljelih

Koliko je javnost generalno upoznata s endometriozom i što kažu hrvatski podaci?

Ukupan odnosno točan broj oboljelih nije poznat. Postoje podaci iz istraživanja prema kojima je procijenjeno kako svaka deseta žena u svjetskoj populaciji boluje od endometrioze.

Prema tom istraživanju, može se govoriti o procjeni od okvirno 90 tisuća oboljelih žena od endometrioze u Hrvatskoj.

Ključna uloga koju si je Udruga zadala je senzibilizacija javnosti o problematici vezanoj uz ovu dijagnozu. Generalno gledajući, javnost je nedovoljno informirana. Toliko dugo dok svaka žena nije upoznata s terminom endometrioza koliko s ostalim, nazovimo to, “pretežito ženskim“ bolestima, do tada će Udruga raditi na ovoj problematici.

Više iz rubrike:
Povezani članci
Odobreno u Engleskoj

Prva kombinirana terapija u tableti za endometriozu

Prijedlog da 1. ožujka bude Dan svijesti o endometriozi

Endokrini ometači

Studija – rizik od endometrioze kod čestog korištenja kozmetike

Tražite više o zdravlju? Pretražite Portal Zdravlje
Najnovije s našeg portala
Primalje iz tri zemlje okupljene u Splitu

Foto dana: “Elija Sotera”, međunarodni simpozij primalja u KBC-u Split

STEM u udruzi Krijesnica

Boje jeseni, čuvari prirode i suradnja – besplatne radionice za djecu

Život nakon raka dojke

Najvažnije je – ne predati se, poručuje svima hrabra Đakovčanka Vesna

Rak prostate

PSA test – brzo i bezbolno otkriva najučestaliji rak kod muškaraca

Portal Zdravlje donosi
Odabrali čitatelji
Razgovor: doc. dr. sc. Tomislav Kuliš

Uvodi se novi nacionalni program, stiže i radioligandno liječenje raka prostate

U nijansama hrabrosti – Priče iza platna

Budućnost medicine: Rektorova nagrada blizancima Koren za humanitarni projekt

Život nakon raka dojke

Najvažnije je – ne predati se, poručuje svima hrabra Đakovčanka Vesna

Bolesti štitnjače, savjeti struke

Nije uvijek kriva štitnjača, mlade žene danas su preopterećene

Kontakt / Predloži temu