Portal ZdravljeAktualnoPitanje sigurnosti – klasični radio prijemnici ne smiju "nestati" iz novih automobila
Apel eurozastupnika

Pitanje sigurnosti – klasični radio prijemnici ne smiju “nestati” iz novih automobila

Zbog novih trendova industrije, eurozastupnica Sunčana Glavak uputila je apel Komisiji da radio prijemnici postanu obveza u automobilima.

Dobro nam poznati klasični radio prijemnici sve manje se ugrađuju u nove automobile. Zbog moguće posljedične ugroze vozača eurozastupnica Sunčana Glavak uputila je pismo predsjednici Europske komisije Ursuli von der Leyen. Traži se da se u skorom Aktu o digitalnim mrežama (Digital Networks Act – DNA) obveže autoindustriju na ugradnju FM ili DAB prijemnika. Podršku su dali zastupnici iz EPP-a, Renewa, S&D-a i Zelenih. Ukratko, radio ne smije postati komercijalna usluga.

Radio mora ostati javno dostupan, a ne opcionalan, skriven ili ikako uvjetovan.
– Radio je i dalje najpouzdaniji medij u Europi i u kriznim situacijama često ostaje jedini kanal koji građanima omogućuje pravodobne informacije i upute, osobito kada dođe do prekida mreže ili nestanka električne energije. U digitalnom dobu radio ne smije postati skrivena opcija, nego mora ostati vidljiv i dostupan svima, kao i dosad – istaknula je Glavak.

Radio je neovisan o internetu, čak i od nestanka struje

O čemu se radi? Naime, moderni automobili imaju i moderna sučelja koja nude niz aplikacija. Korisnost navigacije, internet radija (streaminga), glasovnih asistenata i sličnog je neupitna. No pristup radiju sve više postaje “skriven” u podizbornicima ili iza paywalla. Moguće je da se traži integracija Spotifyja, Apple Musica ili YouTube Musica, ili audio platforme samog proizvođača automobila. Tu su još i možebitni zahtjevi za registraciju korisnika ili povezivanje s mobitelom vlasnika automobila.

Logično pitanje jest – što kad nema internet mreže ili je došlo do “zagušenja”? Ili vozite autocestom pa vam trebaju brze prometne informacije, primjerice HAK-a. Zar ćete tipkati po sučelju i kroz izbornike da biste dobili tu informaciju? Sustavi RDS (Radio Data System) ili TA (Traffic Announcement) napravljeni su tako da emitiraju hitne informacije. Mogu prekinuti ono što trenutačno slušamo, samostalno pojačati zvuk i slično.

Ni analogni FM radio ni digitalni DAB ne zahtijevaju internet, emitira se “preko zraka”. Radio postaje također imaju i ugrađene agregate na odašiljačima, stoga nestanak struje ne obustavlja emitiranje.

Vrlo je značajno i da tuneli imaju omogućen radijski signal. Internet radio (streaming) dakle nije zamjena za radio.

Tko kontrolira informacije?

Ništa manje važna nije ni sloboda odabira što ćemo slušati tijekom vožnje. Kako se navodi u pismu upućenom predsjednici Komisije, nužno je spriječiti bilo kakav oblik kontrole. Odnosno tko i kako upravlja dostupnim informacijama.
– Bez jasnih pravila, globalne tehnološke platforme i proizvođači automobila mogli bi postati posrednici u pristupu audio sadržaju, što bi moglo imati posljedice za medijski pluralizam, izbor potrošača i javnu sigurnost – upozoravaju.

Službeno predstavljanje prijedloga Akta predviđeno je za 21. siječnja 2026. na plenarnoj sjednici u Strasbourgu, navodi Glavak. Podsjetimo da je plan Komisije bio predstaviti nacrt prijedloga krajem 2025., no rok je pomaknut.

Više iz rubrike:
Povezani članci
Najava iz Europe

EU stvara zalihe medicinske opreme i lijekova

Europska Komisija

EU zemljama slijedi ozbiljan manjak medicinskog kadra

Solidarnost je osnova Europske Zdravstvene Unije, poruka EU ministara

Hrvatska se crveni na europskom “atlasu kontracepcije”

Tražite više o zdravlju? Pretražite Portal Zdravlje
Najnovije s našeg portala
Multipli mijelom i liječenje u RH

Izostanak terapije uz patnju oboljelih uzrokuje i trošak državi

Pristup u liječenju

DNS vježbe u fizioterapiji – o ovom pristupu govori magistar Josipović

Rijetka bolest

Friedreichova ataksija – simptomi se u početku često ne prepoznaju

Studija dr. Anića objavljena u NEJM

Liječenje najčešće aritmije srca PFA tehnologijom

Portal Zdravlje donosi
Odabrali čitatelji
Razgovor: dr. Jadranka Karuza

Skrb kod obiteljskog liječnika tijekom i nakon liječenja raka dojke

Prim. dr. Marjanović Kavanagh

Upala sinusa – kako se liječi i kad je trenutak za operaciju?

Radioterapija raka dojke u KBC Rijeka

Zračenje skraćeno s 15 na 5 frakcija, a jednak učinak liječenja

Vodič kroz glavobolje – oblici, simptomi, uzroci i liječenje, piše dr. Radić

Kontakt / Predloži temu