Portal ZdravljeŽivi zdravoPovećana upotreba mobitela i ekrana ima negativan učinak na kreativnost
Njemačko istraživanje

Povećana upotreba mobitela i ekrana ima negativan učinak na kreativnost

Međutim, kakva je veza između kretanja i spoznaje sa znanstvenog stajališta? Što se događa u mozgu kada hodamo? Jesu li ljudi koji se rijetko kreću manje kreativni?
Naše istraživanje pokazuje da nam pokret sam po sebi ne pomaže da razmišljamo fleksibilnije, kaže neuroznanstvenica dr. Barbara Händel s Julius-Maximilians-Universität Würzburg (JMU) u Bavarskoj. Umjesto toga, za to su odgovorni slobodni pokreti izvan ponavljanih obrazaca.
Sukladno tome, čak i mali pokreti tijekom sjedenja mogu imati pozitivne učinke na kreativno razmišljanje. Međutim, istraživačica iz svog rada ne izvlači nikakve konkretne prijedloge pokreta: “Važna je sloboda kretanja bez vanjskih ograničenja.”
Istraživanje je objasnilo i zašto zurenje u TV ekrane otupljuje misli. Važno je, kaže ona, da se kretanje ne potiskuje ili prisiljava na pravilne obrasce. Nažalost, to se događa kada se ljudi, na primjer, fokusiraju na mali ekran, objašnjava.
Povećana upotreba mobitela i sličnih uređaja, posebno u području obrazovanja u vrijeme pandemije korone, mogla bi stoga imati negativan učinak na kognitivne procese i kreativnost.
Eksperimenti koje su proveli Barbara Händel i njezina doktorandica Supriya Murali detaljno su opisani u nedavnoj publikaciji u časopisu Psychological Research.
U njemu su istraženi povoljni učinci koje osjetni podražaji imaju na periferni živčani sustav, ali i mozak. Pokreti tijela mijenjaju percepciju senzornih signala. Dugoročno, njihova otkrića mogu pridonijeti boljem razumijevanju bolesti koje utječu na pokrete tijela kao i na kognitivne procese. Stoga se rad nastavlja usmjeren na područje Parkinsonove bolesti i ADHD.

Više iz rubrike:
Povezani članci
Smanjenje rizika

10 tisuća koraka dnevno? Pomaže već i duplo manje kretanja

Tražite više o zdravlju? Pretražite Portal Zdravlje
Najnovije s našeg portala
Renatin život s teškom bolesti

Miastenija mi je uzela mišiće, ali nije dušu

Borba protiv HPV-a

Prof. Marton: Apeliram na cijepljenje koje spašava život

Obilježavanje u Rijeci

Multipla skleroza – nepredvidiva i različita bolest nepoznatog uzroka

KBC Rijeka

Preventivni ultrazvuk štitnjače štićenicima Caritasa u Rijeci

Portal Zdravlje donosi
Odabrali čitatelji
Lijek postoji, ali ne kod nas

Pomozimo da uz Rubena prvi dan škole bude njegova majka!

Obuća i zdravlje

Loš izbor obuće uzrokuje bolove u nogama, koljenima, leđima

Podrška oboljelima

Miastenija gravis – okrutni simptomi i dugačak put do dijagnoze

Osam godina inicijative

Projekt prijevoza na liječenje oboljelih od raka započele su Nismo same

Kontakt / Predloži temu
Zdravstvena pismenost

Prof. dr. sc. Jozica Šikić: Nisu svi znaci srčanog udara tipični

Nađa Berbić
Dr. Davorka Herman Mahečić

Debljina je bolest, a semaglutid kao i svaki lijek ima moguće nuspojave

Ojdana Koharević
Savjeti liječnika

Toplinski udar i sunčanica – kako se zaštititi, ali i kako reagirati

doc. dr. sc. prim. Boris Radić

Doc.dr.sc. Fodor o bubrežnim kamencima i važnosti njihova liječenja

Nađa Berbić